Zdjęcie z posiedzenia WRDS z 24.05.2018

Stan realizacji Strategii rozwoju województwa pomorskiego oraz regionalnych planów strategicznych tematem posiedzenia WRDS w Gdańsku w dniu 24 maja 2018 r.

05.06.2018
Małgorzata Gołębiewska
Małgorzata
Gołębiewska
AUTOR
Małgorzata Gołębiewska
Małgorzata
Gołębiewska
05.06.2018

24 maja br. odbyło się 23. posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, na którym zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się z informacją i prezentacją na temat stanu realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Przyjęto także stanowisko w sprawie zatrudniania cudzoziemców na terenie województwa pomorskiego w aspekcie wykorzystania osób do pracy przymusowej i możliwości zapobiegania niepożądanym procederom. Przyjęto dwóch nowych członków Rady oraz dokonano zmian w składach zespołów roboczych.

Głównym punktem posiedzenia była informacja i prezentacja przedstawiona przez pana Radomira Matczaka, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który przedstawił zebranym stan i postępy realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. W swoim wystąpieniu przedstawił osiągnięcia i problemy na jakie napotykała realizacja założonych przedsięwzięć strategicznych, realizację finansową RPS w roku 2017. Poruszył także temat zmian na rynku pracy w naszym regionie, a także działania Samorządu Województwa Pomorskiego w obszarze integracji imigrantów i wpływ reformy edukacji na jst. W podsumowaniu swojego wystąpienia pan Radomir Matczak podkreślił, że w 2017 roku podjęto zdecydowaną większość Zobowiązań, Przedsięwzięć i Działań ale konieczne są usprawnienia związane ze zdobyciem całościowej wiedzy o możliwych źródłach finansowania RPS (innych niż środki SWP i RPO WP), uzyskaniem pełnej informacji o postępie realizacji kluczowych dla województwa projektów, za które nie odpowiada SWP, wzrostem aktywności SWP w zakresie inicjowania/lobbowania kluczowych projektów realizowanych przez podmioty niezależne od SWP, uporządkowaniem kwestii monitorowania RPS (szerokie upowszechnianie Pomorskiego Systemu Monitoringu i Ewaluacji).

Kolejnym punktem spotkania było przyjęcie stanowiska w sprawie zatrudniania cudzoziemców na terenie województwa pomorskiego w aspekcie wykorzystania osób do pracy przymusowej i możliwości zapobiegania niepożądanym procederom. Stanowisko to było już przedstawiane przez panią Katarzynę Stanulewicz z zespołu ds. społecznych na posiedzeniu Rady w dniu 26 kwietnia br. Po wniesionych poprawkach przez członków zespołu ds. społecznych, Rada w głosowaniu jawnym jednomyślnie przyjęła powyższe stanowisko.

Na wniosek Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego Marszałek Województwa Pomorskiego odwołał ze składu WRDS panów Kazimierza Schreibera i Bolesława Telegę oraz powołał pana Adama Liszczewskiego – jako przedstawiciela strony pracowników. Na wniosek Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Województwa Pomorskiego odwołał ze składu WRDS panią Mariolę Żmudzińską i powołał pana Macieja Lisickiego – jako przedstawiciela strony pracodawców.

Na wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rada dokonała zmian osobowych w zespole ds. gospodarczych, powołując pana Wojciecha Dawidowskiego i w zespole ds. bezpieczeństwa, powołując pana Andrzeja Aniołczyka.

Ostatnim punktem posiedzenia były sprawy wniesione. Skierowane do rozpatrzenia przez WRDS w Gdańsku stanowisko organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim postanowiono przekazać do rozpatrzenia przez zespół ds. ochrony zdrowia, który po przeanalizowaniu tematu przedstawi Radzie opinię na ten temat.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Obsługa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pod numerem telefonu 58 32 68 271 lub adresem e-mail: biuro.wrds@pomorskie.eu

Adres do korespondencji

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk