Dnia 11 marca 2016 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego odbyło się drugie posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku. Na spotkanie przybyli członkowie WRDS oraz zaproszeni goście i eksperci, i.in. pani Monika Fibich z Ministerstwa Edukacji Narodowej i pani Izabela Kaczmarska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Tematem przewodnim posiedzenia było kształcenie zawodowe dla potrzeb rynku pracy. Na spotkaniu zostały poruszone zagadnienia związane z sytuacją absolwentów szkół ponadgimnazjalnych w odniesieniu do zapotrzebowania na zawody w województwie pomorskim. Przybliżono również temat przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych uwzględniającej potrzeby subregionalnych i regionalnego rynku pracy”, którego źródłem finansowania będzie Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W ramach tego przedsięwzięcia Pani Starosta Gabriela Lisius na przykładzie powiatu wejherowskiego zaprezentowała projekt „Zintegrowanego rozwoju szkolnictwa zawodowego i kształcenia ustawicznego w powiecie wejherowskim poprzez wzrost jakości edukacji zawodowej i rozbudowę infrastruktury ponadgimnzacjlanych szkół zawodowych”. Na posiedzeniu dyskutowano nad opracowaniem koncepcji uwzględniającej potencjał społeczno-gospodarczy województwa pomorskiego, a także potrzeby pracodawców funkcjonujących w branżach kluczowych, istotnych dla rynku pracy.
Jednym z zaproszonych gości był Pan Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego, wiceprzewodniczący Rady Dialogu Społecznego, który zaapelował do zebranych o zajęcie stanowiska w sprawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej dotyczącego sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2016 r.
Na posiedzeniu oprócz zagadnień merytorycznych podjęte zostały Uchwały Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku:
- w sprawie wyboru kolejności przewodniczenia WRDS w Gdańsku;
- w sprawie regulaminu WRDS w Gdańsku;
- w sprawie powołania stałych zespołów roboczych WRDS w Gdańsku.
Powołane zostały trzy stałe zespoły robocze: ds. gospodarczych, ds. społecznych, ds. bezpieczeństwa. W ramach każdego zespołu ustalono składy osobowe oraz przewodniczącego zespołów. Zespoły te będą pomocne w wypracowaniu opinii i stanowisk Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku.