Stanowisko nr 1 Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 21 kwietnia 2016 r. w sprawie problemów szkolnictwa zawodowego w województwie pomorskim.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku z uznaniem przyjęła podjęte przez Samorząd Województwa Pomorskiego działania dotyczące realizacji przedsięwzięcia strategicznego „Kształtowanie sieci ponadgimnazjalnych szkół zawodowych uwzględniającej potrzeby subregionalnych i regionalnego rynków pracy„, którego źródłem finansowania będzie Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku dostrzega, że skierowany do wszystkich organów prowadzących szkoły zawodowe konkurs, na który odpowiedziało 21 jednostek samorządu terytorialnego i 2 niepubliczne organy prowadzące przyczynił się do rzetelnego zdiagnozowania potrzeb i potencjału pomorskiego szkolnictwa zawodowego oraz wpłynął na wypracowanie lokalnych koncepcji rozwoju tego szkolnictwa. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podkreśla znaczenie kierunkowego wsparcia w ramach przedsięwzięcia dla tych szkół, które prowadzą lub planują prowadzić kształcenie w zawodach odpowiadających branżom kluczowym, tj. takim specjalizacjom – w dziedzinie usług, handlu lub produkcji – które odznaczają się największym potencjałem rozwoju lokalnego i regionalnego.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku uznaje opracowanie koncepcji uwzględniających potencjał społeczno-gospodarczy województwa pomorskiego, w tym specyfikę lokalnego i subregionalnego rynku pracy, a także potrzeby pracodawców funkcjonujących w branżach kluczowych, istotnych dla rynku pracy z uwzględnieniem udokumentowanej współpracy szkół
i urzędów pracy z pracodawcami za ważny element doskonalenia systemu kształcenia zawodowego
w naszym województwie, z uwzględnieniem stanowiska Konwentu Starostów Województwa Pomorskiego.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku pozytywnie ocenia włączenie w skład Komisji konkursowej przedstawicieli organizacji pracodawców oraz instytucji rynku pracy.
Z satysfakcja również odnotowuje, że przyjęta w województwie pomorskim procedura ma unikatowy w skali kraju charakter, a prowadzony w ramach konkursu proces negocjacji i uzgodnień przyczynił się zarówno do wzmocnienia współpracy szkół zawodowych z pracodawcami, jak i do wsparcia organów prowadzących – w większości samorządów lokalnych – w tworzeniu długoletnich lokalnych polityk oświatowych.
Jednocześnie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku jako istotne uznaje włącznie do przedstawianych w ramach konkursu lokalnych koncepcji rozwoju szkolnictwa zawodowego modułu dotyczącego doradztwa edukacyjno-zawodowego, który może stanowić jeden
z ważniejszych elementów budowy regionalnego systemu poradnictwa zawodowego,
a w konsekwencji przyczynić się do trafnych wyborów absolwentów szkół.
Za istotne dla rozpoczętego procesu modernizacji pomorskiego szkolnictwa zawodowego, zwłaszcza w kontekście dynamicznych zmian zachodzących w gospodarce regionu, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku uznaje za zasadne stałe monitorowanie potrzeb lokalnych, subregionalnych
i regionalnego rynków pracy. Działania te wymagają jednak systematycznej współpracy m.in. takich instytucji jak: Wojewódzki Urząd Pracy, powiatowe urzędy pracy, agencje zatrudnienia, akademickie biura karier, OHP czy Urząd Statystyczny, a także organizacje pracodawców i organy prowadzące szkoły zawodowe.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zobowiązuje zespół roboczy ds. społecznych do:
- Dokonania analizy wniosku Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP w Gdańsku i Izby Rzemieślniczej Pomorza Środkowego w Słupsku w sprawie nowych zapisów Ministerstwa Edukacji Narodowej
z dnia 20 grudnia 2015 r. w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jst,
z uwzględnieniem stanowiska starostów. - Uwzględnienia w planie pracy problemu kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkołach i instruktorów praktycznej nauki zawodu.
- Opracowania stanowiska zespołu w sprawie uczestnictwa przedstawicieli przedsiębiorców
na egzaminach kończących naukę zawodu realizowaną w szkołach i w systemie pozaszkolnym, - Analizy podstaw programowych wybranego przedmiotu zawodowego i udziału przedsiębiorców w jego opracowywaniu.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zwraca uwagę na zasadność wprowadzenia do programu kształcenia w III klasie gimnazjum przedmiotu przedsiębiorczość z elementami poradnictwa zawodowego, mającego na celu pomoc absolwentom gimnazjów w wyborze rodzaju dalszej edukacji, w tym nauki zawodu uwzględniającej predyspozycje ucznia i wymogi rynku pracy.