Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z dnia 12.07.2016 r. w sprawie funkcjonowania i koniecznych zmian w systemie ratownictwa medycznego.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku uznaje, że sprawne działanie systemu ratownictwa medycznego jest jednym w kluczowych warunków zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego w Państwie. Dlatego ze szczególną wnikliwością należy analizować funkcjonowanie tego systemu i dokonywać korekt zmierzających do wyeliminowania nieprawidłowości.
W wojewódzkich planach ratownictwa medycznego uwzględniających regionalne potrzeby istnieje szereg problemów wymagających doprecyzowania i ujednolicenia w skali kraju, a w szczególności w zakresie:
– metodologii ustanawiania rejonów operacyjnych,
– proporcji ilości zespołów wyjazdowych podstawowych do specjalistycznych,
– kryteriów tworzenia skoncentrowanych dyspozytorni,
– rozlokowania sieci SOR-ów i jednoznacznego określenia zasad ich działania,
– szczegółowych cech umundurowania,
– zakresu zadań koordynatora medycznego,
– zapewnienia wsparcia psychologicznego dla wykonujących zadania w ramach systemu.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku dostrzega potrzebę nowelizacji przepisów regulujących zasady funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego,
a zwłaszcza:
– określenia procedur stwierdzania zgonu w warunkach poza szpitalnych, w różnych wariantach sytuacyjnych,
– modyfikacji zasad doskonalenia zawodowego.
Ponadto WRDS uważa za zasadne:
– rozważenie możliwości zwiększenia wyceny usług ratownictwa medycznego co pozwoliłoby m.in. na zwiększenie poziomu wynagrodzeń pracowników,
– uznanie zawodu ratownika medycznego za zawód zaufania publicznego a tym samym stworzenie możliwości utworzenia samorządu zawodowego.