Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z dnia 23.09.2016 r. w sprawie materiału „Bezpieczeństwo a Mapa zagrożeń bezpieczeństwa".
Po zapoznaniu się z przedstawionym materiałem Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego:
- Przyjmuje do akceptującej wiadomości materiał opracowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku zatytułowany Bezpieczeństwo a „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”, który ma na celu poszerzenie wiedzy obywateli dotyczącej rzeczywistego stanu bezpieczeństwa
i koordynacji działań prewencyjnych policji. - Pozytywnie ocenia się innowacyjność i wykorzystanie narzędzi informatycznych do rzetelnego identyfikowania stanu faktycznego zagrożeń, wskazywanych przez obywateli oraz weryfikowanie tych zgłoszeń przez służby policyjne. Funkcjonowanie mapy zagrożeń może stwarzać poczucie bezpieczeństwa pod warunkiem sprawnego reagowania ze strony policji.
- Zwraca się szczególną uwagę na społeczne aspekty wykroczeń i ich kwalifikacje od najbardziej do mało szkodliwych społecznie, które w toku postępowania policyjnego są najczęściej umarzane, ze względu na małą szkodliwość czynu przestępczego. W odczuciu obywateli są one uciążliwe, a mimo to sprawca złapany na „gorącym uczynku” zostaje zwolniony od odpowiedzialności ze względu na kwalifikację czynu.
- Zespół zwraca się o przedstawienie informacji dotyczących:
-współpracy policji z innymi służbami publicznymi np. Strażą Miejską , ze szkołami itp.
– funkcjonowania policji w gminach np. zabezpieczanie dodatkowych patroli,przywracanie
posterunków w zależności od zagrożeń i potrzeb?
– procedur i doboru kadr oraz szkoleniasłużb policyjnych?
– bezpieczeństwa mieszkańców województwa pomorskiego.