Sprawozdanie z działalności Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku w czasie kadencji 14.12.2015 – 20.12.2016 r.
Po wejściu w życie Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego z dnia 24 lipca 2015 roku, Marszałek Województwa Pomorskiego niezwłocznie podjął działania zmierzające do utworzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.
Na zgodny wniosek, złożony w dniu 22 września przez partnerów społecznych, to jest wszystkich uznanych za reprezentatywne organizacji pracowników i pracodawców, Zarządzeniem nr 41/2015 z dnia 19 października 2015 r. Marszałek powołał Wojewódzką Radę Dialogu Społecznego. Jednocześnie wystosował pismo do przedstawicieli strony pracowników, przedstawicieli strony pracodawców oraz Wojewody Pomorskiego z prośbą o wskazanie osób do składu WRDS. Każda z organizacji i instytucji zgłosiła takich przedstawicieli, w związku z czym Zarządzeniem nr 51/2015 Marszałka Województwa Pomorskiego z dnia 14 grudnia 2015 r. powołano członków WRDS. Uroczyste wręczenie powołań nastąpiło na pierwszym posiedzeniu Rady.
Utworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa, finansowanym w drodze dotacji celowej. Zgodnie z art. 47 ust. 6 Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, obsługę WRDS zapewnia Biuro WRDS, będące komórką organizacyjną urzędu obsługującego Marszałka Województwa. Biuro zapewnia techniczną, organizacyjną i kancelaryjno-biurową obsługę WRDS, prezydium WRDS i jej zespołów roboczych. Do właściwości WRDS należy wyrażanie opinii i stanowisk:
- w istotnych sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej lub samorządowej z terenu województwa;
- w sprawach przekazanych przez Radę Dialogu Społecznego;
- w sprawach dotyczących rozwiązywania istotnych konfliktów na terenie województwa;
- w sprawach projektów programów, planów i innych dokumentów strategicznych istotnych dla rozwoju województwa oraz okresowe monitorowanie ich wdrażania;
- w sprawach społeczno-gospodarczych istotnych dla rozwoju województwa.
Pierwszego października 2015 roku Marszałek powołał pełnomocnika ds. dialogu społecznego oraz utworzył Biuro WRDS. Do zadań pełnomocnika Marszałka – sekretarza Rady należy: zapewnienie współpracy między członkami Rady i jej prezydium, przedstawianie propozycji ustaleń w sprawach organizacyjnych, przygotowywanie rocznych planów finansowych oraz przedkładanie Radzie sprawozdań z działalności Rady oraz wykonania planu finansowego biura, organizowanie spraw proceduralnych oraz przepływu informacji w związku z działalnością Rady i jej prezydium oraz wykonywanie innych zadań zleconych przez prezydium Rady.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku obradowała na ośmiu posiedzeniach plenarnych, Prezydium Rady spotkało się 7 razy na posiedzeniach oraz 3 razy uzgadniało stanowiska członków w omawianych sprawach drogą elektroniczną, a trzy zespoły problemowe – ds. społecznych, ds. gospodarczych i ds. bezpieczeństwa, odbyły łącznie 20 posiedzeń.
I Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 14.12.2015 r.
W pierwszym posiedzeniu plenarnym w dniu 14 grudnia 2015 r. udział wzięło 26 osób.
Porządek obrad obejmował:
- Wręczenie powołań członkom WRDS i zainaugurowanie pracy WRDS.
- Ustalenie składu Prezydium Rady.
- Wybór Przewodniczącego WRDS.
- Wybór Wiceprzewodniczących WRDS.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku 26 stycznia 2016 r.
Prezydium podjęło tematy związane ze sprawami organizacyjnymi w związku z planowanym posiedzeniem plenarnym oraz przygotowaniem planu pracy na pierwszy rok funkcjonowania Rady:
Porządek obrad przewidywał:
- Podjęcie dyskusji nt. wyboru kolejności przewodniczenia WRDS. Przedstawienie projektu Uchwały w tej sprawie.
- Opinie stron nt. regulaminu WRDS. Przedstawienie projektu uchwały w tej sprawie.
- Podjęcie dyskusji nt. zespołów roboczych WRDS. Projekt uchwały w tej sprawie.
- Propozycje planu pracy WRDS i określenie harmonogramu posiedzeń plenarnych WRDS.
- Dyskusja nt. budżetu WRDS, finansowania delegacji związanych z udziałem członków w posiedzeniach WRDS.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku 1 marca 2016 r. w trybie elektronicznym
Prezydium zapoznało się z projektem Regulaminu WRDS i zatwierdziło porządek obrad najbliższego posiedzenia plenarnego.
II Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 11.03.2016 r.
W drugim posiedzeniu plenarnym w dniu 11 marca 2016 r. udział wzięło 29 członków WRDS oraz 16 zaproszonych gości.
Omówiono poniższe tematy i podjęto następujące uchwały:
- Uchwała Nr 1 WRDS w Gdańsku w sprawie wyboru kolejności przewodniczenia WRDS w Gdańsku.
- Uchwała Nr 2 WRDS w Gdańsku w sprawie regulaminu WRDS w Gdańsku.
- Uchwała Nr 3 WRDS w Gdańsku w sprawie powołania stałych zespołów roboczych WRDS
w Gdańsku. - Budżet województwa pomorskiego – źródła dochodów.
- Kształcenie zawodowe dla rynku pracy.
- Informacja na temat sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jst.
- Informacja dotycząca budżetu WRDS w Gdańsku. W związku z przeznaczoną na 2016 rok dotacją przeznaczoną na finansowanie kosztów funkcjonowania WRDS w kwocie 60 tys. zł., uznano tę kwotę za niewystarczającą i postanowiono zwrócić się w tej sprawie do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego Pana Piotra Dudy.
Pod koniec marca wpłynęła odpowiedź z Rady Dialogu Społecznego na pismo Rady w kwestii finansowania WRDS. Pan Przewodniczący Piotr Duda zapowiedział, że zwróci się do Ministerstwa Finansów z prośbą o uwolnienie dodatkowych środków na WRDS jeszcze w tym roku oraz będzie zabiegał o to, żeby w budżecie państwa na rok 2017 zostało przewidziane większe finansowanie prac WRDS.
12 kwietnia odbyła się sesja plenarna Kujawsko-Pomorskiej WRDS poświęcona tematyce zagospodarowania dolnej Wisły. Na posiedzeniu, w którym wzięli udział przedstawiciele WRDS
w Gdańsku w osobach: pani Jolanty Szydłowskiej, pana Bolesława Zasady oraz pana Krzysztofa Czopka, wypracowano stanowisko wyrażające rekomendacje w obszarze gospodarki wodnej.
W miesiącu kwietniu wpłynęło do Przewodniczącego WRDS w Gdańsku pismo od Przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej WRDS pana Leszka Walczaka z przyjętym na posiedzeniu plenarnym stanowiskiem i apelem oraz prośbą o skuteczne wsparcie działań Kujawsko-Pomorskiej WRDS. Stanowiska WRDS w Gdańsku przygotowane w tej sprawie zostały przekazane zarówno Radzie Dialogu Społecznego w Warszawie, jak i przesłane do Kujawsko-Pomorskiej WRDS.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku w dniu 21.04.2016 r.
Tematami posiedzenia były:
- Informacja przewodniczących zespołów nt. podjętych zadań.
- Informacja nt. uczestnictwa przedstawicieli WRDS w posiedzeniu Kujawsko-Pomorskiej WRDS w sprawie zagospodarowania Wisły .
- Informacja Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” nt. konfliktu społecznego w Szpitalu Powiatowym w Kwidzynie.
- Przyjęto ramowy plan pracy WRDS na bieżący rok.
III Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 21.04.2016 r.
W trzecim posiedzeniu plenarnym w dniu 21 kwietnia 2016 r. udział wzięło 21 członków WRDS oraz 5 zaproszonych gości.
Tematami posiedzenia były:
- Bieżąca sytuacja na rynku pracy w województwie pomorskim i podejmowane przez urzędy pracy działania w celu poprawy sytuacji w tym zakresie.
- Prowadzenie monitoringu działalności WRDS (Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej).
- Stanowisko w sprawie problemów szkolnictwa zawodowego w województwie pomorskim.
- Stanowisko WRDS w Gdańsku w sprawie prac związanych z rewitalizacją międzynarodowej drogi wodnej E 40.
- Stanowisko WRDS w Gdańsku w sprawie opracowania strategii realizacji programu zagospodarowania dolnej Wisły.
W dniach od 9-11 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało szkolenie adresowane do pracowników Urzędów Marszałkowskich, którzy zostali wyznaczeni do organizowania biur Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego. W szkoleniu wziął udział sekretarz Rady.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku w dniu 25.05.2016 r.
Tematem posiedzenia były sprawy organizacyjne przed posiedzeniem plenarnym oraz uzgodnienia stron w sprawie zgłoszenia, na prośbę Ministerstwa Zdrowia, dwóch kandydatów WRDS do rady Pomorskiego Oddziału NFZ.
IV Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 25.05.2016 r.
W czwartym posiedzeniu plenarnym w dniu 25 maja 2016 r. udział wzięło 21 członków WRDS oraz
5 zaproszonych gości.
Tematami obrad były:
- Informacja nt. dostępności środków z funduszy strukturalnych, regionalnych, krajowych
i zagranicznych w województwie pomorskim. - Stanowisko WRDS w sprawie utworzenia „Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności” podległej Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
- Stanowisko WRDS w sprawie uczestnictwa przedstawicieli przedsiębiorców w egzaminach kończących naukę zawodu oraz współpracy przedsiębiorców ze szkołami.
- Uchwała Nr 4 WRDS w Gdańsku w sprawie wskazania kandydatów do pełnienia funkcji członka rady Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Rada wskazała Pana Czesława Kościerzyńskiego – przedstawiciela strony pracowników oraz Pana Jacka Szubstarskiego – przedstawiciela strony pracodawców. Ostatecznie decyzją Ministra Zdrowia do rady wszedł Pan Jacek Szubstarski.
W połowie czerwca wpłynęło pismo od Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego pana Piotra Dudy, skierowane do marszałków województw, dot. zwiększenia zaangażowania finansowego
i organizacyjnego samorządów w WRDS-ach. Odpowiedź w tej sprawie została udzielona przez Marszałka Województwa w dniu 28 czerwca br.
W dniu 29 czerwca w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego w ramach Rady Dialogu Społecznego. W trakcie spotkania m.in. zostały omówione tematy związane z funkcjonowaniem dialogu regionalnego. W spotkaniu wziął udział sekretarz WRDS w Gdańsku.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku 5 lipca 2016 r. w trybie elektronicznym
Prezydium dokonało wyboru jednego z wariantów logo opracowanych przez Biuro WRDS
i zarekomendowało je członkom WRDS w Gdańsku.
V Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 12.07.2016 r.
W piątym posiedzeniu plenarnym w udział wzięło 21 członków WRDS oraz 10 zaproszonych gości.
Tematami obrad były:
- Poziom bezpieczeństwa obywateli oraz rzeczywiste i potencjalne zagrożenia.
- „Mapa zagrożeń bezpieczeństwa” .
- Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz planowane zmiany w funkcjonowaniu systemu PRM
w województwie pomorskim. - Stanowisko w sprawie funkcjonowania siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku.
- Stanowisko w sprawie współpracy przedsiębiorców z oświatą zawodową.
- Przyjęcie logo WRDS w Gdańsku.
21 lipca wysłano pismo w sprawie funkcjonowania siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku do Prezes Rady Ministrów pani Beaty Szydło, do Wiceprezesa RM Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pana Jarosława Gowina oraz do posłów i parlamentarzystów reprezentujących województwo pomorskie.
22 lipca wysłano pismo do Pomorskiego Kuratora Oświaty w Gdańsku z prośbą
o podjęcie tematu wychowania przedszkolnego i wyznaczenia osoby do współpracy z Zespołem ds. społecznych, który będzie przygotowywał ten temat na jedno z posiedzeń WRDS.
25 lipca wpłynęło do Przewodniczącego WRDS pismo od Przewodniczącego RDS pana Piotra Dudy,
w którym poinformowano o podjęciu decyzji w sprawie projektu zmian w Ustawie z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
27 lipca otrzymano pismo podpisane przez pana Stanisława Szweda, Sekretarza Stanu
w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informujące marszałków województw
o rozpoczęciu konsultacji projektu tej ustawy.
4 sierpnia Marszałek Struk wystosował pismo do pana Piotra Dudy, Przewodniczącego RDS, w którym podjął merytoryczną polemikę ze stanowiskiem RDS w sprawie finansowania biur WRDS w kraju
i proponowanych zmian w ustawie.
Również w dniu 4 sierpnia Marszałek zwrócił się z prośbą do Okręgowego Inspektora Pracy z prośbą o przygotowanie materiałów na kolejne posiedzenie plenarne, w temacie – „Stan dialogu społecznego, w tym porozumień opartych o układy zbiorowe pracy w firmach.”
W dniu 6 sierpnia wpłynęło pismo od pani poseł Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk informujące
o podjęciu korespondencji z organami władzy państwowej w sprawie siedziby Polskiej Agencji Kosmicznej. Podobnej treści pismo wpłynęło także od Senatora RP pana Leszka Czarnobaja. Z kolei Zastępca Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pan Paweł Szrot podziękował za zaangażowanie
w sprawy Polskiej Agencji Kosmicznej i podkreślił, że zawarte w piśmie WRDS argumenty będą brane pod uwagę przy podejmowaniu ewentualnej decyzji o zmianie umiejscowienia tej instytucji.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku w dniu 16.08.2016 r.
Przedmiotem obrad były następujące tematy:
- Omówienie pisma Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informującego o rozpoczęciu konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
- Analiza skutków zamknięcia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.
- Sprawy związane z przygotowaniem do najbliższego posiedzenia Rady.
W dniu 30 sierpnia br. wpłynęło pismo od Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku zawierające opracowanie dot. tematu „Stan dialogu społecznego, w tym porozumień opartych o układy zbiorowe pracy w firmach”.
W dniu 6 września br. wpłynęło pismo z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego informujące, że podmiotem właściwym do korespondencji w zakresie Polskiej Agencji Kosmicznej w Gdańsku jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku w dniu 08.09.2016 r.
Tematami posiedzenia były:
- Informacja dot. skutków zawieszenia małego ruchu granicznego (wyniki prac zespołów roboczych).
- Informacja dot. projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (pismo Zakładowej Organizacji Izbowej Związku Zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej w Gdyni).
- Projekt stanowiska zgłoszonego przez Zespół ds. społecznych: dot. materiału „Bezpieczeństwo a Mapa zagrożeń bezpieczeństwa”.
- Projekt stanowiska zgłoszonego przez Zespół ds. społecznych: dot. działalności gimnazjów
i liceów w systemie oświatowym państwa.
W dniu 15 września br. wpłynęło pismo od pana Piotra Dudy, Przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego z informacją, że podczas posiedzenia Prezydium RDS w dniu 15 września partnerzy uzgodnili, iż prace nad zmianami w zakresie podstaw funkcjonalnych i organizacji dialogu wojewódzkiego odłożone zostaną do czasu rewizji ustawy, która zgodnie z art. 87 ustawy z dn. 24 lipca 2015 r. o RDS zostanie dokonana w terminie 24 miesięcy od dnia jej wejścia w życie. Tym samym strona rządowa zadeklarowała wycofanie projektu ustawy o zmianie ustawy o RDS.
Do wiadomości Biura WRDS wpłynęło kilkanaście pism zawierających stanowiska wojewódzkich WRDS-ów w sprawie konsultacji publicznych projektu ustawy o RDS.
W dniu 16 września br. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego, w którym uczestniczył sekretarz naszej Rady. Podczas posiedzenia przedstawiono przebieg posiedzenia plenarnego
i Prezydium Rady Dialogu Społecznego dotyczący projektu ustawy o zmianie ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Przedstawiono także informacje
z Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego na temat dialogu regionalnego.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku 13 września 2016 r. w trybie elektronicznym
Członkowie Prezydium, reprezentujący partnerów społecznych WRDS zapoznali się z materiałem przygotowanym przez Zespół ds. społecznych nt. dialogu społecznego, w tym porozumień opartych
o układy zbiorowe pracy w firmach i zostali poproszeni o przygotowanie własnych opinii w tym temacie.
VI Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 04.10.2016 r.
W szóstym posiedzeniu plenarnym w dniu 4 października 2016 r. udział wzięło 21 członków WRDS oraz 11 zaproszonych gości.
Przedmiotem obrad były następujące tematy:
- Stan dialogu społecznego, w tym porozumień opartych o układy zbiorowe w firmach.
- Stanowisko WRDS w Gdańsku w sprawie zamknięcia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim.
- Wniosek Zakładowej Organizacji Izbowej Związku Zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej
w Gdyni w sprawie projektu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej.
W dniu 14 października, zgodnie z decyzją WRDS, wystosowano do przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego w Warszawie Piotra Dudy trzy pisma: stanowisko WRDS w sprawie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim (do wiadomości pana Mateusza Morawieckiego – Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów), stanowisko w sprawie dialogu społecznego w firmach na terenie województwa pomorskiego (do wiadomości pani Elżbiety Rafalskiej, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej) oraz informację przedstawicieli Zakładowej Organizacji Izbowej Związku Zawodowego Celnicy PL przy Izbie Celnej w Gdyni, w związku z pracami nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektem ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową (do wiadomości pana Mateusza Morawieckiego, Wicepremiera, Ministra Rozwoju i Finansów).
Odpowiedź od pana Piotra Dudy wpłynęła 21 października. Pan Duda poinformował, że stanowisko
w sprawie małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim ze względu na regionalny charakter sprawy nie będzie przedmiotem działań Rady Dialogu Społecznego. Stanowisko w sprawie stanu dialogu społecznego w firmach na terenie województwa pomorskiego z uwagi na fakt, iż wnioski
w nim wskazane odnoszą się również do stanu dialogu społecznego na szczeblu kraju, przekazane zostało do zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego, celem uwzględnienia w pracach zespołu oraz wypracowania ewentualnych rekomendacji dla Rady.
W dniu 3 listopada odbyło się 3. Posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej z udziałem członków WRDS poświęcone w całości zmianom w systemie oświaty.
W dniu 8 listopada wpłynęło zaproszenie do udziału w posiedzeniu Zespołu problemowego RDS do spraw rozwoju dialogu społecznego, które odbyło się w dniu 22 listopada br. w Warszawie
w Centrum Partnerstwa Społecznego „DIALOG”. Jednym z punktów porządku obrad była dyskusja nad stanowiskiem WRDS w Gdańsku w sprawie stanu dialogu społecznego w firmach na terenie województwa pomorskiego. Wprowadzenia do tematu dokonali przedstawiciele naszej Rady, panowie Bogdan Olszewski i Franciszek Potulski. Podczas tego posiedzenia WRDS w Gdańsku otrzymał wiele pochlebnych recenzji, zarówno ze strony pana Zbigniewa Żurka -przewodniczącego zespołu, jak i zabierających w dyskusji głos jego członków. Zespół postanowił przekazać nasze stanowisko wszystkim członkom RDS oraz wojewódzkim radom dialogu społecznego, jako przykład dobrej współpracy strony pracowników i pracodawców w tak kontrowersyjnym temacie, jak dialog społeczny w firmach. Wielokrotnie podkreślano też, że pomimo wielu różnic w podejściu do tematu obu stron, potrafiliśmy wypracować konsensus, który został przyjęty przez WRDS jednogłośnie. Na posiedzeniu tym zostaliśmy przedstawieni jako wzór do naśladowania. Zespół omawiał też problemy związane z funkcjonowaniem dialogu regionalnego oraz nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego.
Odnośnie informacji w sprawie braku konsultacji publicznych nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektem ustawy wprowadzającej Krajową Administrację Skarbową powołano Zespół problemowy ds. Krajowej Administracji Skarbowej oraz projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej. Od czerwca odbyło się 6 posiedzeń tego zespołu, podczas których dyskutowano na temat wspomnianych projektów ustaw. Pomimo dokładnego ich omówienia doraźny Zespół nie wypracował wspólnego stanowiska strony społecznej.
Posiedzenie Prezydium WRDS w Gdańsku w dniu 15.11.2016 r.
Tematami obrad były:
- Projekt stanowiska WRDS w sprawie założeń i restrukturyzacji podmiotów leczniczych podległych WP,
- Projekt stanowiska w sprawie oceny konkurencyjności gospodarki i warunków prowadzenia działalności Gospodarczej w woj. pomorskim,
- Projekt opinii dot. projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2017 rok.
4. Omówienie spraw związanych z przygotowaniem grudniowego posiedzenia Rady.
VII Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku w dniu 15.11.2016 r.
W siódmym posiedzeniu plenarnym udział wzięło 18 członków WRDS oraz 12 zaproszonych gości.
Przyjęto następujące stanowiska i opinie:
- Stanowisko WRDS w Gdańsku w sprawie założeń i realizacji restrukturyzacji podmiotów leczniczych podległych Województwu Pomorskiemu.
- Ocena konkurencyjności gospodarki i warunków prowadzenia działalności gospodarczej
w województwie pomorskim. - Zaopiniowanie projektu Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia dla województwa pomorskiego na rok 2017.
- Opinia w sprawie Regionalnego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2017 rok.
W dniu 14 grudnia w Warszawie odbyło się posiedzenie Zespołu problemowego ds. rozwoju dialogu społecznego, w którym wziął udział Prezes Kaszubskiego Związku Pracodawców pan Zbigniew Jarecki, członek zespołu ds. gospodarczych WRDS. W porządku obrad znalazła się m.in. dyskusja nad projektami ustawy z dnia 18 listopada br. – Prawo przedsiębiorców oraz o Komisji Wspólnej Rządu
i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców, a także dyskusja nad nowelizacją ustawy o Radzie Dialogu i innych instytucjach dialogu społecznego.
Posiedzenie Prezydium WRDS w dniu 15.12.2016 roku.
Tematami posiedzenia są:
- Przyjęcie materiałów na grudniowe posiedzenie WRDS:
– informacja o bieżącej sytuacji na rynku pracy w województwie pomorskim,
– podsumowanie doświadczeń z wykorzystania Krajowego Funduszu
Szkoleniowego w województwie w latach 2014-2016 – projekt opinii,
– zatrudnianie obcokrajowców w województwie pomorskim,
– projekt stanowiska WRDS w sprawie zatrudniania obcokrajowców.
2. Sprawy organizacyjne:
– podsumowanie pierwszego roku funkcjonowania WRDS,
– przekazanie przewodnictwa WRDS stronie pracowników,
– ocena regulaminu WRDS pod kątem ew. zmian,
– propozycje do planu pracy WRDS na 2017 rok.
VIII Posiedzenie Plenarne WRDS w Gdańsku przygotowane na dzień 20.12.2016 r.
Porządek posiedzenia zawiera wysłuchanie informacji, podjęcie decyzji oraz przyjęcie stanowiska i opinii w tematach zawartych w powyższym porządku posiedzenia Prezydium WRDS.
W omawianym okresie biuro WRDS prowadziło stałą obsługę członków Rady, prezydium oraz zespołów roboczych. Organizowano ich posiedzenia w porozumieniu z przewodniczącymi.
Czuwano nad właściwym przygotowaniem materiałów merytorycznych, jak i strony organizacyjnej.
Uczestniczono w szkoleniach i posiedzeniach związanych z działalnością WRDS na szczeblu regionalnym i krajowym .
Sporządzano comiesięczne sprawozdania z działalności WRDS i przesyłano je do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Przygotowywano pisma do podpisu i rozsyłano korespondencję związaną z funkcjonowaniem WRDS w Gdańsku.