24 maja br. odbyło się 23. posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, na którym zgromadzeni mieli możliwość zapoznania się z informacją i prezentacją na temat stanu realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. Przyjęto także stanowisko w sprawie zatrudniania cudzoziemców na terenie województwa pomorskiego w aspekcie wykorzystania osób do pracy przymusowej i możliwości zapobiegania niepożądanym procederom. Przyjęto dwóch nowych członków Rady oraz dokonano zmian w składach zespołów roboczych.
Głównym punktem posiedzenia była informacja i prezentacja przedstawiona przez pana Radomira Matczaka, Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, który przedstawił zebranym stan i postępy realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020. W swoim wystąpieniu przedstawił osiągnięcia i problemy na jakie napotykała realizacja założonych przedsięwzięć strategicznych, realizację finansową RPS w roku 2017. Poruszył także temat zmian na rynku pracy w naszym regionie, a także działania Samorządu Województwa Pomorskiego w obszarze integracji imigrantów i wpływ reformy edukacji na jst. W podsumowaniu swojego wystąpienia pan Radomir Matczak podkreślił, że w 2017 roku podjęto zdecydowaną większość Zobowiązań, Przedsięwzięć i Działań ale konieczne są usprawnienia związane ze zdobyciem całościowej wiedzy o możliwych źródłach finansowania RPS (innych niż środki SWP i RPO WP), uzyskaniem pełnej informacji o postępie realizacji kluczowych dla województwa projektów, za które nie odpowiada SWP, wzrostem aktywności SWP w zakresie inicjowania/lobbowania kluczowych projektów realizowanych przez podmioty niezależne od SWP, uporządkowaniem kwestii monitorowania RPS (szerokie upowszechnianie Pomorskiego Systemu Monitoringu i Ewaluacji).
Kolejnym punktem spotkania było przyjęcie stanowiska w sprawie zatrudniania cudzoziemców na terenie województwa pomorskiego w aspekcie wykorzystania osób do pracy przymusowej i możliwości zapobiegania niepożądanym procederom. Stanowisko to było już przedstawiane przez panią Katarzynę Stanulewicz z zespołu ds. społecznych na posiedzeniu Rady w dniu 26 kwietnia br. Po wniesionych poprawkach przez członków zespołu ds. społecznych, Rada w głosowaniu jawnym jednomyślnie przyjęła powyższe stanowisko.
Na wniosek Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Województwa Pomorskiego Marszałek Województwa Pomorskiego odwołał ze składu WRDS panów Kazimierza Schreibera i Bolesława Telegę oraz powołał pana Adama Liszczewskiego – jako przedstawiciela strony pracowników. Na wniosek Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Województwa Pomorskiego odwołał ze składu WRDS panią Mariolę Żmudzińską i powołał pana Macieja Lisickiego – jako przedstawiciela strony pracodawców.
Na wniosek Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Rada dokonała zmian osobowych w zespole ds. gospodarczych, powołując pana Wojciecha Dawidowskiego i w zespole ds. bezpieczeństwa, powołując pana Andrzeja Aniołczyka.
Ostatnim punktem posiedzenia były sprawy wniesione. Skierowane do rozpatrzenia przez WRDS w Gdańsku stanowisko organizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” przy Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim postanowiono przekazać do rozpatrzenia przez zespół ds. ochrony zdrowia, który po przeanalizowaniu tematu przedstawi Radzie opinię na ten temat.