STANOWISKA
Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 25 października 2018 r. w sprawie doskonalenia zawodowego pomorskich nauczycieli

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 25 października 2018 r. w sprawie doskonalenia zawodowego pomorskich nauczycieli

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 25 października 2018 r. w sprawie doskonalenia zawodowego pomorskich nauczycieli.

Coraz szybszy, niezwykle dynamiczny rozwój społeczno – gospodarczy Pomorza sprawia, że przed nauczycielami stawiane są coraz większe wyzwania. Ważne jest, by nauczyciele, z uwagi na zmieniające się potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży, posiadali istotne kompetencje, w szczególności w zakresie wzmacniania poczucia własnej wartości ucznia,  motywowania go do własnego rozwoju i kształtowania jego postawy przedsiębiorczej. Jednocześnie wciąż niezbędne jest doskonalenie warsztatu nauczycieli, zwłaszcza w zakresie metod i form pracy dydaktycznej i wychowawczej odpowiadających zmieniającym się potrzebom uczniów, a także racjonalnego wykorzystania nowoczesnych technologii, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnej.

Potrzebę doskonalenia zawodowego nauczycieli potwierdzają wstępne wyniki badania pn. Kondycja zawodowa pomorskiego nauczyciela, przeprowadzonego od marca do września 2018 r., na próbie 145 szkół obejmujących 3789 nauczycieli, 10057 rodziców i 12889 uczniów, przez Samorząd Województwa Pomorskiego we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim oraz Urzędem Statystycznym w Gdańsku. Z badań tych wynika, że około 70% badanych nauczycieli wskazało na potrzebę doskonalenia warsztatu swojej pracy w różnych obszarach.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku pozytywnie ocenia działania podejmowane przez wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli oraz biblioteki pedagogiczne prowadzone przez Samorząd Województwa Pomorskiego, w tym realizowane różnorodne programy wsparcia pomorskich nauczycieli. Biorąc jednakże pod uwagę zabezpieczenie finansowe na funkcjonowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na Pomorzu przewidziane w subwencji oświatowej, a także skalę potrzeb (40 965 nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych objętych jest wsparciem przez 36 pracowników merytorycznych dwóch wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli, co daje 1050 nauczycieli na jednego pracownika merytorycznego, a także przez 32 doradców metodycznych zatrudnionych w niepełnym wymiarze w istniejących w regionie pięciu lokalnych placówkach doskonalenia nauczycieli), Rada za konieczne uznaje podjęcie na szczeblu krajowym rozwiązań legislacyjnych i finansowych, które umożliwiłyby wprowadzenie w Polsce spójnego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli obejmującego zadania realizowane na poziomie krajowym, a także przez samorząd województwa na poziomie regionalnym i przez samorządy powiatowe i gminne na poziomie lokalnym.

Dostrzegając pilne potrzeby w zakresie doskonalenia zawodowego pomorskich nauczycieli, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, niezależnie od działań na poziomie krajowym, za konieczne uznaje budowę regionalnego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli. System ten powinien obejmować racjonalną sieć doradców metodycznych, których zadaniem jest wspieranie nauczycieli w pracy nad ich warsztatem dydaktycznym i wychowawczym, współpracujących z pracownikami merytorycznymi wojewódzkich placówek doskonalenia nauczycieli, których rolą jest opracowywanie i realizacja regionalnych programów wsparcia uwzględniających politykę oświatową państwa oraz regionalną i lokalne polityki edukacyjne. Rada zauważa, że regionalny system doskonalenia zawodowego nauczycieli powinien być koordynowany przez prowadzone przez samorząd województwa wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli współpracujące z wojewódzkimi bibliotekami pedagogicznymi oraz z publicznymi placówkami doskonalenia nauczycieli szczebla powiatowego i gminnego, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, przy udziale nadzoru pedagogicznego.

Jednocześnie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, uznając zapisy Regionalnego Programu Strategicznego Aktywni Pomorzanie, który jest jednym z narzędzi realizacji Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020, dostrzega potrzebę organizacji na Pomorzu szkół referencyjnych, tzw. szkół ćwiczeń, które, będąc miejscem przygotowywania do zawodu nauczyciela oraz doskonalenia warsztatu pracy nauczycieli, byłyby elementem regionalnego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, dostrzegając pozytywne efekty wykorzystania środków finansowych przewidzianych w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) na doskonalenie zawodowe nauczycieli oraz środków wynikających z zapisów Karty Nauczyciela, wyraża niepokój związany z finansowaniem regionalnego systemu doskonalenia nauczycieli po zakończeniu realizacji RPO WP 2014-2020 wyłącznie ze środków przewidzianych w Karcie Nauczyciela.

Biorąc pod uwagę powyższe, Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku raz jeszcze podkreśla konieczność podjęcia na szczeblu krajowym rozwiązań legislacyjnych i finansowych, które umożliwiłyby wprowadzenie w Polsce spójnego systemu doskonalenia zawodowego nauczycieli obejmującego zadania realizowane na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym z uwzględnieniem optymalnej sieci szkół referencyjnych. Jednocześnie Rada zapewnia o gotowości włączenia się przedstawicieli Rady i pracujących w jej ramach zespołów, w prace na poziomie krajowym nad rozwiązaniami w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Obsługa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pod numerem telefonu 58 32 68 271 lub adresem e-mail: biuro.wrds@pomorskie.eu

Adres do korespondencji

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk