KOMUNIKATY
Sprawozdanie z pierwszej, rocznej kadencji przewodniczącego WRDS w Gdańsku

Sprawozdanie z pierwszej, rocznej kadencji przewodniczącego WRDS w Gdańsku

Sprawozdanie z pierwszej, rocznej  kadencji przewodniczącego WRDS w Gdańsku w okresie  grudzień 2015 – grudzień 2016.

Szanowni Państwo,

Po prawie dwurocznej przerwie w funkcjonowaniu Wojewódzkich  Komisji Dialogu Społecznego w naszym kraju, w wyniku wielomiesięcznych rozmów i uzgodnień partnerów społecznych, przygotowano, w porozumieniu z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej, projekt Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, która po przejściu ścieżki legislacyjnej została przyjęta przez Sejm RP w dniu 24 lipca 2015 roku.  Zgodnie z art.41 ustawy, w województwach mogą być tworzone wojewódzkie rady dialogu społecznego, o utworzeniu których postanawia marszałek województwa, na wniosek przynajmniej po jednej z uznanych za reprezentatywne organizacji pracowników i pracodawców. W  dniu 22 września wpłynął do mnie zgodny wniosek wszystkich reprezentatywnych organizacji z naszego województwa o utworzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

Na tej podstawie, w oparciu o art. 47 ustawy, w dniu 19 października 2015 roku Zarządzeniem Marszałka Województwa Pomorskiego powołałem do życia WRDS i zwróciłem się do stron dialogu o wskazanie swoich przedstawicieli. Po spełnieniu tego warunku, na podstawie art. 48. ustawy zwołałem na dzień 14 grudnia 2015 roku pierwsze posiedzenie WRDS, podczas którego wręczyłem powołania wskazanym przez strony członkom Rady. Pracami WRDS, zgodnie z art. 49. ustawy, kieruje prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący i wszyscy wiceprzewodniczący.

Wiceprzewodniczącym ze strony rządowej jest wojewoda, a ze strony samorządowej marszałek województwa. Organizacje pracowników i pracodawców wchodzących w skład Rady wskazały do prezydium po jednym swoim przedstawicielu. Przewodniczącym WRDS jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców, marszałek województwa oraz wojewoda. Wybór kolejności przewodniczenia uzgadniają jej strony. Kadencja przewodniczącego trwa jeden rok.

Na roczny okres pierwszej kadencji jednogłośnie powierzyliście Państwo mnie, jako marszałkowi, pełnienie funkcji przewodniczącego. Przyjąłem ten wybór w poczuciu obowiązku i wielkiej odpowiedzialności, ale jednocześnie jako wyraz  zaufania do mojej osoby i funkcji, którą pełnię w samorządzie naszego województwa.

Wszyscy mamy świadomość, że obowiązkiem naszym jest działanie w interesie społecznym. Ten nadrzędny cel nie może zostać zdominowany przez jakiekolwiek interesy grupowe: środowiskowe, zawodowe czy też polityczne. Metodą rozwiązywania problemów jest wypracowywanie konsensusu, zachowywanie równowagi i wzajemnego szacunku stron. Dominującymi stronami naszej Rady są przedstawiciele pracowników i pracodawców. Kluczowym spoiwem tych środowisk jest wzajemna zależność. Obie strony bez siebie funkcjonować nie mogą.

Partnerstwo i współdziałanie jest podstawą sukcesu, ponieważ celem jest wspólne  rozwiązywanie problemów, a nie wzajemne wytykanie sobie błędów. Złe emocje i agresja prowadzą do destrukcji, a w konsekwencji do zniszczenia i strat, które ponoszą nie tylko strony zaangażowane w konflikt, ale także ich otoczenie. Dotyczy to wszystkich dziedzin naszego życia. Nasze zaangażowanie, poświęcony czas i włożony potencjał w dialog społeczny ma sens jedynie wtedy, kiedy służy rozwojowi i umacnianiu współpracy, jako formy rozwiązywania nawet najtrudniejszych problemów. Jako Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego powinniśmy umacniać w społeczeństwie przekonanie, że kompromis jest sukcesem, nie porażką stron, które być może nie w pełni osiągnęły swoje indywidualne cele. Naszym zadaniem jest przeciwdziałanie, a w ostateczności rozwiązywanie konfliktów społecznych. Zgodnie z art. 44. Ustawy „WRDS może rozpatrywać sprawy społeczne lub gospodarcze powodujące konflikty między pracodawcami i pracownikami, jeżeli uzna je za istotne dla zachowania pokoju społecznego.”

Celem nadrzędnym dla nas wszystkich, bez względu na to, którą stronę reprezentujemy, jest zachowanie pokoju, a w konsekwencji tworzenie  warunków do współpracy i stabilnego rozwoju naszego regionu i kraju.

Fundamentem dobrej współpracy jest wzajemne zaufanie, równość stron, wzajemny szacunek przejawiający się przede wszystkim w chęci uważnego wysłuchania argumentów partnerów dialogu w celu określenia wspólnego, opartego na racjonalnym kompromisie, stanowiska lub opinii, służących rozwiązywaniu nawet najtrudniejszych problemów. Pełniąc funkcję przewodniczącego, starałem się trzymać tych zasad, nawet kosztem wydłużania czasu naszych posiedzeń.

Szanowni Państwo,

W materiałach na dzisiejsze posiedzenie otrzymaliście Państwo sprawozdanie
z naszej pracy za miniony rok. Chociaż jest to materiał obszerny, być może nawet zaskakująco obszerny dla niektórych z nas, to przecież nie wyczerpuje wszystkich codziennych aktywności składających się na  funkcjonowanie naszej Rady. Zrealizowaliśmy, przyjęty przez Radę, bardzo ambitny plan pracy, dwukrotnie przekraczający wymogi ustawowe.

Posiedzenia Rady poprzedzone były pracami przygotowawczymi jej prezydium oraz licznymi spotkaniami zespołów roboczych, analizujących informacje i sprawozdania przygotowywane przez urzędników Urzędu Marszałkowskiego, Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz reprezentowanych przez członków WRDS organizacji, a także instytucji i ekspertów zewnętrznych. W zespołach roboczych ścierały się poglądy, oceny, a czasami i interesy stron. Tam miały miejsce najbardziej burzliwe dyskusje i kumulowały się emocje, które na posiedzenia Rady wpływały już w formie uzgodnionych, najczęściej w wyniku konsensusu, projektów stanowisk i opinii.

Tylko jeden raz w ciągu tego roku Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, nie przyjęła stanowiska w wyniku konsensusu. Dotyczyło to stanowiska w sprawie małego ruch granicznego z Obwodem Kaliningradzkim, do którego strona rządowa zgłosiła stanowisko odrębne. Dwa tematy wracały pod obrady Rady dwukrotnie, gdyż wymagały dodatkowych wyjaśnień i uzgodnień. Było to stanowisko w sprawie restrukturyzacji szpitali podległych Województwu Pomorskiemu oraz dzisiejszy temat związany z zatrudnianiem obcokrajowców w naszym województwie.

Zajmowaliśmy się też tematami, które wymagały decyzji na szczeblu krajowym. Jeden z nich, bardzo istotny, nie został do chwili obecnej rozstrzygnięty. Dotyczy on finansowania kosztów funkcjonowania wojewódzkich rad dialogu społecznego i wymaga zmian w ustawie. Temat ten został wywołany na pierwszym posiedzeniu naszej Rady i dotyczy wszystkich rad w Polsce. Dotychczasowe działania nie przyniosły rozstrzygnięcia w tej sprawie. Aktualnie Rada Dialogu Społecznego w Warszawie ponownie zbiera propozycje zmian do ustawy, a prace nad projektem planowane są do końca czerwca 2017 roku. Temat ten przesuwa się na drugą, roczną kadencję, którą za chwilę rozpoczniemy.

Zanim to nastąpi chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, zaproszonym na dzisiejsze posiedzenie, za współpracę w mijającej kadencji. Dziękuję wiceprzewodniczącym oraz wszystkim członkom Rady, przewodniczącym oraz członkom zespołów roboczych, dziękuję instytucjom współpracującym, przygotowującym informacje niezbędne w pracy Rady, a także ekspertom i zapraszanym gościom. Dziękuję moim współpracownikom oraz wszystkim Państwu za poświęcony czas, zaangażowanie i wkład pracy w rozwój dialogu społecznego w naszym województwie.

Przewodniczący WRDS w Gdańsku

Mieczysław Struk

Gdańsk, dnia 20.12.2016 roku

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Obsługa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pod numerem telefonu 58 32 68 271 lub adresem e-mail: biuro.wrds@pomorskie.eu

Adres do korespondencji

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk