STANOWISKA
Stanowisko Strony Rządowej WRDS w Gdańsku w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim

Stanowisko Strony Rządowej WRDS w Gdańsku w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim

Stanowisko Strony Rządowej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 4 października 2016 r. w sprawie przywrócenia Małego Ruchu Granicznego z Obwodem Kaliningradzkim.

Zgodnie z §8 pkt 2 i 3 Regulaminu WRDS w Gdańsku oraz Art. 50.pkt 2 Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240) poniżej przedstawiam stanowisko w sprawie przywrócenia MRG z Obwodem Kaliningradzkim.

Przede wszystkim należy stwierdzić, że na chwilę obecna brak jest precyzyjnych danych na temat wpływu zawieszenia obowiązywania umowy o Małym Ruchu Granicznym (MRG) pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Szczególnie brak wiarygodnych danych wskazujących na rzeczywiste pogorszenie się sytuacji finansowej podmiotów działających w sferze handlu i usług na obszarze Województwa Pomorskiego. Argument braku precyzyjnych danych pojawiał się w dyskusji na posiedzeniu zespołu roboczego ds. gospodarczych, jednak został on całkowicie pominięty
w przedstawionym na prezydium WRDS stanowisku tego zespołu.

Dostępne dane statystyczne GUS oraz dane gromadzone przez Straż Graniczną oraz Izbę Celną faktycznie wskazują na spadek ilości podróżnych przekraczających granicę polsko-rosyjską szczególnie jeżeli chodzi o obywateli polskich. Natomiast w przypadku obywateli rosyjskich tendencja zniżkowa jest dużo mniejsza. Różnica ta wynika z faktu, iż podróżni – obywatele Federacji Rosyjskiej posiadają bardzo często oprócz zezwoleń MRG także wizy krajowe lub Schengen.

Te same źródła podają jednocześnie, że pomimo zmniejszenia ilości podróżnych wartość towarów zarejestrowanych na przejściach granicznych (system TAX FREE) utrzymuje się cały czas na tym samym poziomie, co może oznaczać, że czasowe zawieszenie przedmiotowej umowy nie przekłada się bezpośrednio na spadek wartości zakupów dokonanych w Polsce prze Rosjan. Możliwy był jedynie spadek wydatków Rosjan w sektorze usługowym, który stanowi ok. 18% w strukturze wydatków obywateli rosyjskich w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, ze ten spadek w sektorze usługowym z powodzeniem został zrekompensowany wzrostem wydatków poczynionych w regionie przez turystów z Polski i nie tylko w rekordowym pod względem ilości osób odwiedzających Pomorze tegorocznym sezonie.

Analiza sytuacji po zawieszeniu MRG pozwala stwierdzić, że negatywnie może ono oddziaływać na osoby wykorzystujące MRG do zakupu w Rosji paliwa i używek (a więc wyrobów objętych akcyzą) po niższych cenach. Zauważalny jest gwałtowny spadek ilości wszczętych spraw karnych skarbowych i mandatów w porównaniu do okresu poprzedzającego zawieszenie umowy
o MRG. Innymi słowy zawieszenie umowy o MRG wpłynęło na spadek zabronionej prawem działalności związanej z przemytem paliwa, papierosów oraz alkoholu.

Konkludując należy stwierdzić, że w chwili obecnej brak jest podstaw do formułowania tezy
o negatywnym wpływie czasowego zawieszenia obowiązywania umowy o Małym Ruchu Granicznym pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Przywrócenie MRG możliwe będzie po zaistnieniu odpowiednich ku temu warunków.

Zasadnym natomiast jest uszczelnienie systemu podatkowo – celnego poprzez wzmocnienie służb celnych.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Obsługa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pod numerem telefonu 58 32 68 271 lub adresem e-mail: biuro.wrds@pomorskie.eu

Adres do korespondencji

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk