Opinia strony pracowników i strony pracodawców Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 21 maja 2020 r. dotycząca projektu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030.
Strona pracowników i strona pracodawców Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku po zapoznaniu się z opiniami zespołów roboczych WRDS oraz organizacji wchodzących w skład Rady, które przedstawiły zespołowi doraźnemu ds. strategii swoje stanowisko, nie wnosi zasadniczych uwag do przedstawionego projektu Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego do 2030 roku. Strona pracowników i strona pracodawców WRDS uznaje, że w dokumencie zawarto spójną strategię rozwoju województwa, a projekt SRWP 2030 został sporządzony zgodnie z zasadami budowania strategii z uwzględnieniem wszystkich kluczowych kierunków rozwoju województwa pomorskiego.
Nie mniej jednak strona pracowników i strona pracodawców WRDS przedkłada do wykorzystania przez autorów strategii poniżej zgłoszone propozycje uzupełnień lub sugestii do tematów objętych SRWP 2030:
- Wyraźniejsze odniesienie się w strategii do morskiego charakteru województwa pomorskiego i uwzględnienie tego w analizie SWOT. Ponadto można uzupełnić zagrożenia w analizie SWOT o brak poprawy stanu wód przejściowych i przybrzeżnych oraz utrzymującą się złą jakość JCWP płynących w kontekście rozwoju turystyki i jakości środowiska wodnego.
- Podkreślenie przynależności powiatów: lęborskiego, tczewskiego i malborskiego do obszaru (regionu) metropolitalnego oraz wskazanie roli samorządu wojewódzkiego w zapewnieniu zrównoważonego rozwoju województwa w relacjach pomiędzy obszarem metropolitalnym a pozostałą częścią województwa.
- Wskazanie zasadności opracowania skoordynowanego programu wsparcia dla mikro i małych firm w zakresie edukacji, badań i rozwoju, który mógłby być realizowany przez funkcjonujące samorządowe ośrodki wspomagające przedsiębiorców oraz parki naukowo-technologiczne.
- Podkreślenie w strategii konieczności wspierania działów gospodarczych w których województwo pomorskie ma już rozwinięty i znaczący potencjał, ale z uwzględnieniem możliwości rozwoju nowych specjalności.
- W ramach bezpieczeństwa zdrowotnego warto byłoby rozważyć docelową możliwość, aby w ramach opieki prowadzonej przez POZ-ty każdy mieszkaniec województwa pomorskiego, raz w roku mógł przejść pakiet badań określonych w profilaktyce zdrowotnej.
- W ramach koordynacji opieki zdrowotnej w województwie pomorskim należałoby wskazać konieczność określenia zakresu pomocy medycznej, które powinny świadczyć poszczególne rodzaje szpitali powiatowych.
- Odnośnie do fundamentów edukacji należałoby podkreślić konieczność dostosowywania metod edukacyjnych i wsparcia finansowego w zależności od potrzeb i możliwości uczniów w tym najzdolniejszej młodzieży oraz wsparcia kształcenia zawodowego w sektorach kluczowych dla gospodarki Pomorza.
- Należałoby rozważyć czy w ramach SRWP30 nie należałoby wskazać konieczności podjęcia działań intensyfikujących procesy zapobiegania powstawaniu nadmiernej ilości odpadów oraz zwiększenia ilości odpadów przekazywanych do ponownego wykorzystania.
- Wskazanie rozwoju nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej z uwzględnieniem nowych wymagań i zmieniających się trendów transportowych takich jak: renesans kolei aglomeracyjnej, nowe parametry dróg i linii kolejowych oraz nowe technologie, zmiana kształtu węzła przesiadkowego, nowy sposób komunikacji z pasażerem; wzrastający popyt na przewóz towarów w tym dedykowane linie wyłącznie dla potrzeb przewozu towarów.
- Omówienie kierunków rozwoju atrakcyjnego i konkurencyjnego transportu publicznego na terenach wiejskich gdzie transport indywidualny w znacznym stopniu zastąpił publiczny pozostający bez wsparcia finansowego większości gmin. Problemy dotyczące transportu w zbyt dużym stopniu skupiają się na usprawnianiu komunikacji do Trójmiasta, a w zbyt małym w zakresie wewnątrzgminnego lub regionalnego.
- Wsparcie rozwoju nowych form transportu osób i towarów polegających na korzystaniu z pojazdów współdzielonych poprzez dostarczanie jak najbardziej aktualnych danych o lokalizacji, rozkładach jazdy, zatłoczeniu na drogach (optymalnej trasy) itd.
- Przedstawienie założeń do planów rozwoju transportu publicznego w powiązaniu z powstającymi i rozwijającymi się obszarami o dużej koncentracji miejsc pracy w tym kompleksów biurowych co nie wyklucza promowania i ułatwiania przedsiębiorcom lokowania swoich firm w obszarach mniej zurbanizowanych województwa pomorskiego.
- Podkreślenie w strategii, że elementem spójności jest wspólna polityka transportowa regionu i poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego (miast, gmin, powiatów). Zadaniem takiej polityki jest identyfikacja obecnych i przyszłych wyzwań oraz zadań dla systemu transportowego i tworzenie programów rozwoju transportu, które umożliwią bezpieczne i sprawne przemieszczanie się osób na obszarze województwa pomorskiego.
- Wskazanie zasadności zmiany podejścia do sposobu funkcjonowania Operatora Systemu Dystrybucyjnego w województwie pomorskim jakim jest ENERGA – Operator S.A., przede wszystkim w zakresie wsparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej, i to zarówno wielkoskalowej, jak i energetyki rozproszonej.
- Zwrócenie uwagi na braki w kwestii funkcjonowania klastrów i spółdzielni energetycznych, przede wszystkim w obszarze legislacyjnym, co nie sprzyja w dłuższej perspektywie ich funkcjonowaniu w systemie.
- Wydaje się za zasadne przesunięcie priorytetów w budowie sieci energetycznych. W miejscu, w którym mowa o bezpieczeństwie energetycznym, a konkretnie o rozwoju rozproszonych źródeł energii nieco na wyrost wskazano kwestię inwestycji i budowy sieci przesyłowych (z definicji są to sieci wysokich i bardzo wysokich napięć), podczas gdy należałoby kłaść większy nacisk na rozwój sieci dystrybucyjnych oraz zdolności przyłączeniowych zarządzających nimi OSD.
- W strategii nie wspomniano o wykorzystaniu wodoru w energetyce (zwłaszcza tzw. zielonego, wytworzonego w OZE) we wsparciu gospodarki niskoemisyjnej, zwłaszcza wykorzystania go w elektromobilności, niskoemisyjnym transporcie publicznym oraz jako magazynów energii stabilizujących profil pracy OZE.
- Energetyka. Wydaje się, że zbyt mało miejsca poświęcono wsparciu przez samorząd lokalizacji i budowie pływającego terminala LNG typu FSRU, który ma powstać w Porcie Gdańsk, a który ma być realizowany przez Gaz-System oraz wykorzystaniu LNG w rozwoju niskoemisyjnej gospodarki, w tym także transportu publicznego.
- Warto byłoby zauważyć w SRWP 30, że w województwie pomorskim istnieje potencjał do rozwoju produkcji energii z cieków wodnych. Energetyka wodna jest proekologiczna i ma pozytywny wpływ na obniżenie poziomu zagrożenia powodziowego. Uwypuklona w strategii budowa elektrowni jądrowej, a nawet jej rozpoczęcie wydaje się mało realne w analizowanej perspektywie do 2030 r.
- Propozycja rozszerzenia celu strategicznego pierwszego „Trwałe bezpieczeństwo” o bezpieczeństwo osobiste (m.in. narkomania, dopalacze, przemoc wobec starszych i dzieci). Konieczne jest wskazanie konieczności i sposobów przeciwdziałania patologiom społecznym.
- Wyraźne podkreślenie w strategii konieczności podjęcia przez władze centralne tematów związanych z podniesieniem nakładów na ochronę zdrowia wraz z urealnieniem wyceny procedur medycznych w związku z galopującym wzrostem cen energii, wynagrodzeń, żywności, utylizacji odpadów oraz zagwarantowania przez NFZ finansowania procedur realizowanych przez podmioty medyczne w wyniku realizacji inwestycji uzyskujących pozytywną opinię JOWISZ.
- Podkreślić konieczność ustalenia w ochronie zdrowia jednego koordynatora w województwie, szczególnie w zakresie funkcjonujących szpitali publicznych, co przyspieszy optymalizację liczby łóżek szpitalnych, doprowadzi do właściwszego rozlokowania kadry medycznej oraz wpłynie na poprawę kondycji finansowej szpitali.
- Poprawa w ochronie zdrowia koordynacji działań oraz współpracy pomiędzy POZ, AOS i szpitalami ponieważ pomimo wprowadzonych programów pilotażowych system nadal jest niewydolny.
- Proponuje się dookreślić funkcje Samorządu Województwa jako inwestora, koordynatora i inspiratora (str.6 SRWP).
- Warto zwiększyć omawiany zakres działania oświaty, przywracając obok edukacji funkcje wychowawcze i opiekuńcze oraz podkreślić brak właściwej współpracy między ośrodkami pomocy społecznej a placówkami oświatowymi (str.8).
- Uzupełnić zakres oczekiwań od edukacji o podjęcie zdecydowanej walki z populizmem wynikającym z braku wiedzy (str.9).
- Podkreślić, że sojusznikiem w sprawie warunków pracy i życia pracowników między przedsiębiorstwem a lokalnym samorządem terytorialnym mogą i powinny być związki pracowników i pracodawców (str.11).
- Należy dążyć do prawnego uregulowania wymogu tworzenia terenów zielonych w stosunku do liczby mieszkańców lub obiektów produkcyjnych i usługowych (drugi akapit, str.11).
- Można podkreślić rolę oświaty i szkolnych gabinetów profilaktyki zdrowotnej w podnoszeniu świadomości zdrowotnej i zachowań ludzi w tym zakresie (drugi akapit, str.13).
- W pełni uzasadniony wniosek o kształceniu nauczycieli zamieszczony na str. 15 SRWP można uzupełnić, że obecnie kształcimy „przedmiotowców z przygotowaniem pedagogicznym,” (w tym negatywna selekcja do zawodu nauczyciela na uczelniach). Na potrzeby oświaty jest potrzebny „nauczyciel z przygotowaniem przedmiotowym”. Niestety brak jest systemu kształcenia nauczycieli w zakresie nauki zawodu.
- Wydaje się, że wniosek zawarty na str. 18: „Poziom aktywności obywatelskiej w województwie pomorskim jest dobry” jest o tyle dyskusyjny, że niedostatkom w tym zakresie jest poświęcony cały punkt c) kapitał społeczny.
- Czy rozważania na str. 26 SRWP dają podstawy do myślenia o poszukiwaniu nowych lokalizacji np. w Kościerzynie, Nowym Dworze lub Skarszewach?
- Wydaje się, że w aktualnym systemie prawnym, ale nie tylko z tego powodu, jest istotne, by samorządowi województwa przypisać role inspiratora (str.33).
- Kiedy mówimy (str.34) o kształceniu i wychowaniu od przedszkola do studiów wyższych można czasami określenie edukacja zastąpić słowem oświata. Tym bardziej, że oświata to też kluby wiejskie, działalność NGO (np. LOP) itp.
- Należałoby uwypuklić, że inwestycją społeczną jest ochrona zdrowia i nie może być traktowana jako wydatek. Podobnie jak oświata, kultura, ochrona klimatu, itp., itd. (str.37).
- W zakresie rozwoju błękitno-zielonej infrastruktury i terenów zielonych na obszarach zurbanizowanych warto obok parków uwzględnić rodzinne ogrody działkowe jako miejsca aktywności fizycznej i „intelektualnej” osób starszych, chociaż nie tylko tej kategorii osób (str.38).
- W pierwszym akapicie na str. 39 proponuje się wykreślenie: „W szczególności w mniejszych gminach”. Wydaje się, że dużo więcej jest do zrobienia w tym zakresie w dużych aglomeracjach.
- W tabeli wskaźniki (kontekstowe), byłoby celowym dla podkreślenia rangi problemu w pozycji „Dzieci w żłobkach…” określić oczekiwaną tendencję jako: znaczny wzrost (str. 47).
- Można na str. 49 odczytać zestaw „1-7 przesłanek realizacji” jako niezbyt spójny wewnętrznie: pkt 1 – bogate dziedzictwo; pkt 6 – deficyty w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego, a potem w ukierunkowaniu tematycznym: Zachowanie dziedzictwa kulturowego.
- Omawiany na str. 50 Kierunek 1.2: kształtowanie wysokiej jakości środowiska mieszkaniowego wymaga wskazania, jakie walory tworzą tę jakość: dostęp do terenów zielonych, miejsca aktywności fizycznej, świadczenie usług opiekuńczych dla dzieci i dla seniorów, itp.
- W przypadku ścieżek rowerowych służących nie tylko rowerzystom, należy podkreślać na str. 52 konieczność zwiększania bezpieczeństwa w ich wykorzystywaniu (przepisy ruchu „ścieżkowego”).
- Na str. 56 wymaga określenia, na czym miałoby polegać „wyposażenie samorządów województw w narzędzia realnego wpływu na kształtowanie i koordynowanie regionalnej polityki rynku pracy”. Czy dotyczyć to może zamiany części, niemożliwych do zrealizowania, zadań własnych na zadania zlecone, bez ograniczania konstytucyjnie gwarantowanej samodzielności jednostek samorządu terytorialnego ?
- Wydaje się, że „silna rola koordynująca” – czyli bezpośrednie władztwo, nie może obejmować zadań własnych jst (str.60). Warunki koordynacji mogą polegać głównie na wspieraniu, w tym finansowym oraz szkoleniu, przekazywaniu informacji o zagrożeniach lub potrzebach itp.
- Warto do zadań określonych na str. 65 pt. „Wymiar bałtycki i globalny” przywołać rolę pomorskich uczelni, wprawdzie bez silnej roli koordynującej ze względu na autonomiczność uczelni, ale z „silną rolą inspirującą”.
- W rozdziale X, w schemacie 1 obok tablicy umowy/porozumienia z administracją rządową dołożyć tablicę „umowy/porozumienia z partnerami kluczowymi uczestniczącymi w strategii” w tym organizacje pozarządowe, których działalność statutowa jest zbieżna z realizacją celów strategii.
- W strategii wielokrotnie jest sformułowany wniosek, aby prawnie wzmocnić rolę koordynującą Samorządu Województwa Pomorskiego (str.60) np. w zakresie kształtowania sieci szkól zawodowych w województwie. W rozdziale X wykładnia sposobu tej koordynacji nie budzi zastrzeżeń, ale warto jednak pamiętać, że konstytucja RP gwarantuje samodzielność jednostek samorządu terytorialnego.
- Wydaje się, że zbyt mało uwagi w SRWP zajmuje problematyka dotycząca lasów stanowiących ponad 1/3 powierzchni województwa, a ich rola w oddziaływaniu na klimat jest znacząca. Ponadto wpływ na podniesienie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego miałaby realizacja programu zalesienia Żuław.
- Można też odnieść wrażenie, że nie jest doceniany negatywny wpływ rolnictwa na poziom zanieczyszczeń środowiska. Byłaby tu rola do spełnienia przez instytucje doradztwa rolniczego, które od SWP przejął rząd.
- Istotnym problemem jest zwiększenie aktywności uczelni Trójmiasta i Słupska w zakresie działań na rzecz rozwoju województwa. Dotyczy to nie tylko kształcenia, ale także aktywności o charakterze międzynarodowym, w szczególności w obszarze basenu Morza Bałtyckiego.
- Postulatywnie określić możliwość wprowadzenia ustawowej roli dialogu społecznego na poziomie powiatu i gminy z realizacją przy najbliższych zmianach Ustawy o Radzie Dialogu Społecznego.
- Wydaje się, że ciąg komunikacyjny Bałtyk – Adriatyk jest istotny, ale większy potencjał wydaje się tkwić w działaniu na rzecz komunikacji UE – Europa Wschodnia i dalej do republik azjatyckich. Chodzi o to, aby nie okazało się, że Polska będzie jedynie tranzytem między Hamburgiem i krajami na wschód od Bugu, a także w rejonie Morza Czarnego.
- Strategia wiele miejsca poświęca problemowi obwodnic miast. Warto jednak ustalić kierunki i warunki rozwoju miast, aby obwodnice pozostały obwodnicami, a nie w przypadku rozwoju tych miast stawały się drogami wewnątrzmiejskim.
- Warto byłoby wyraźniej wskazać jaką rolę w zakresie realizacji strategii mają do spełnienia samorządy wszystkich szczebli, organizacje pozarządowe i mieszkańcy.
- Wskazanie konieczności zwiększenia aktywności samorządu powiatowego w zakresie kształtowania sieci szkół zawodowych w powiecie i współdziałania z jednostkami wojewódzkimi w zakresie informacji o potrzebach rynku pracy dla poszczególnych zawodów, przygotowania do pracy w szkole nauczycieli przedmiotów zawodowych, preorientacji zawodowej wraz z oceną predyspozycji adresowaną do młodzieży kończącej edukację podstawową, uzupełniania środków powiatów na unowocześnienie bazy szkoleniowej szkół.
- Zbyt marginalne potraktowanie sportu, zarówno w skali uprawiania masowego, mającego wpływ na zdrowie jaki i wyczynowego, będącego elementem utożsamiania się z regionem.
- Uwzględnienie w strategii możliwości promowania i wsparcia programu Zatoka Wiedzy (we współpracy z Narodowym Centrum Badań Bałtyckich), jako narzędzia umożliwiającego zwiększenie bezpieczeństwa środowiskowego obszarów morskich i nadmorskich Zatoki Gdańskiej.
- Podkreślenie konieczności lepszego wykorzystywania potencjału NGO w zakresie świadczenia usług społecznych.
- Przedstawienie pełnego wachlarza możliwości wpierania rozwoju przedsiębiorczości poza obszarem metropolitalnym.
- Zasadne wydaje się podkreślenie strategicznych celów dotyczących rozwoju infrastruktury w zakresie kultury w tym m.in. podjęcie przy wsparciu władz centralnych inwestycji i budowy Bałtyckiej Opery Metropolitalnej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
- W ramach omawiania współpracy nauka – biznes (str. 21) niewystarczająco podkreślono konieczność komercjalizacji wiedzy jako istotnego katalizatora gospodarczego wzrostu rozwoju regionu. Oprócz realizacji zadań naukowo – dydaktycznych uczelnie wyższe powinny bardziej skutecznie dążyć do współpracy z organizacjami pracodawców w celu komercjalizacji wiedzy.
- Przy omawianiu celu operacyjnego 3.3. oferta czasu wolnego na str. 58, proponuje się uzupełnić o turystykę gastronomiczną jako kluczowego czynnika promującego regionalne dziedzictwo kulinarne, będące składową dziedzictwa kulturowego.
- W zakresie położenia i uwarunkowań fizjograficznych województwa omawianych w rozdziale: Trwałe bezpieczeństwo; bezpieczeństwo środowiskowe należałoby większą uwagę zwrócić na obszar Żuław położony w depresyjnej delcie Wisły i podkreślić, że ryzyko powodziowe Żuław uzależnione jest przede wszystkim od sprawnego funkcjonowania infrastruktury przeciwpowodziowej.
- W ramach bezpieczeństwa środowiskowego należy zaznaczyć konieczność podejmowania działań zaradczych celem osiągnięcia poprawy stanu wód wszystkich kategorii w tym wód przybrzeżnych, przejściowych i płynących biorąc pod uwagę aktualną ocenę ich stanu ogólnego i chemicznego.
- Omawiając cel operacyjny 1.1. bezpieczeństwo środowiskowe proponuje się uzupełnienie o zagrożenia wewnątrzpolderowe, charakterystyczne dla Żuław i o konieczność analiz zmian i trendów wynikających z oceny stanu środowiska oraz efektywniejsze wdrażanie działań przypisanych poprawie stanu wód przejściowych, przybrzeżnych i wód – JCWP płynących w województwie pomorskim i zlewni rzeki Wisły. Należałoby wskazać oczekiwania wobec władz centralnych poprzez wprowadzenie odpowiednich regulacji prawnych i zasad finansowania w zakresie skutecznej realizacji działań wynikających z aktualizacji Programu Wodno – Środowiskowego Kraju oraz zarządzania ryzykiem powodzi.
- Subregion metropolitalny i subregion nadwiślański – w pozycji priorytetowa interwencja SRWP 2030 konsekwentnie należy wpisać ,,zmniejszenia zagrożenia powodziowego od strony rzek, morza i wewnątrzpolderowego poprzez właściwe zarządzanie ryzykiem powodzi‘’.
- Odnośnie do omawianego w SRWP30 wymiaru międzyregionalnego obszarów współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej proponuje się dodać punkt dotyczący ochrony przeciwpowodziowej Żuław, w tym: zapewnienia koordynacji działań inwestycyjnych dotyczących ochrony przeciwpowodziowej Żuław dwóch województw, w ramach realizacji Kompleksowego Programu Ochrony Przeciwpowodziowej Żuławy 2030.
- W ramach rozwoju infrastruktury transportu zbiorowego i poprawy powiązań komunikacyjnych przyjaznych środowisku, wnioskuje się o uwzględnienie w strategii możliwości reaktywowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej na trasie Nowy Dwór Gdański – Gdańsk z docelowym przedłużeniem tej trasy do Elbląga.
Załącznikami do niniejszej opinii strony pracowników i strony pracodawców WRDS są wszystkie przedłożone opinie zespołów i organizacji zawierające uzasadnienia do powyżej przedstawionych postulatów, z konieczności w formie hasłowej. W załączonych opiniach są również zawarte wszelkiego rodzaju istotne uwagi o charakterze porządkowo – redakcyjnym, które nie zostały wymienione powyżej.
Do pobrania: