REGULAMIN WOJEWÓDZKIEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO W GDAŃSKU
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
- Regulamin określa szczegółowe zasady i tryb działania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku, zwanej dalej Radą.
- Regulamin ustala:
- skład Rady i jej prezydium;
- zasady powoływania i odwoływania członków Rady i członków prezydium Rady;
- uprawnienia prawa i obowiązki związane z pracą w Radzie;
- zasady powoływania i funkcjonowania zespołów roboczych;
- organizację i tryb działania biura Rady.
§ 2
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, wraz z późniejszymi zmianami;
- stronie samorządowej – rozumie się przez to Marszałka Województwa Pomorskiego oraz osoby wskazane przez Marszałka Województwa Pomorskiego, o których mowa w art. 47 ust. 1 pkt. 1 ustawy;
- stronie pracowników – rozumie się przez to przedstawicieli organizacji, o których mowa w art. 23 ust. 1 ustawy;
- stronie pracodawców – rozumie się przez to przedstawicieli organizacji, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy;
- stronie rządowej – rozumie się przez to Wojewodę Pomorskiego oraz wskazane przez niego osoby, o których mowa w art. 47 ust. 1 pkt. 4 ustawy.
- zespołach roboczych – rozumie się przez to zespoły stałe oraz zespoły doraźne.
§ 3
- W skład Rady wchodzą:
- Marszałek Województwa Pomorskiego oraz dwie wskazane przez niego osoby spośród przedstawicieli innych jednostek samorządu terytorialnego lub organizacji zrzeszających samorządy – jako przedstawiciele strony samorządowej;
- przedstawiciele strony pracowników;
- przedstawiciele strony pracodawców;
- Wojewoda Pomorski oraz dwie wskazane przez niego osoby – jako przedstawiciele strony rządowej.
- Liczbę przedstawicieli każdej z organizacji, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wchodzących w skład Rady ustalają wspólnie strony pracowników i strony pracodawców w drodze uchwały.
- Członków Rady powołuje i odwołuje Marszałek Województwa Pomorskiego, na wniosek organizacji i instytucji, o których mowa w ust. 1.
ROZDZIAŁ II
ZASADY DZIAŁANIA WOJEWÓDZKIEJ RADY DIALOGU SPOŁECZNEGO
§ 4
- Rada obraduje na posiedzeniach plenarnych.
- Posiedzenia Rady odbywają się w zależności od potrzeb, zgodnie z harmonogramem pracy, nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
- Posiedzenia Rady i prezydium Rady zwołuje przewodniczący Rady:
- z własnej inicjatywy;
- na wniosek co najmniej jednego z wiceprzewodniczących Rady w terminie nie przekraczającym jednego miesiąca od daty złożenia wniosku.
- Posiedzeniom Rady i prezydium Rady przewodniczy przewodniczący Rady.
- W szczególnych przypadkach przewodniczący Rady może upoważnić jednego z wiceprzewodniczących do zwołania posiedzenia Rady oraz posiedzenia prezydium Rady, a także powierzyć prowadzenie posiedzenia jednemu z wiceprzewodniczących.
- W sytuacji gdy zwołanie posiedzenia WRDS lub posiedzenie prezydium WRDS jest niemożliwe w trybie wskazanym w ust. 3 lub ust. 5, w tym w szczególności, gdy przewodniczący Rady nie zwołuje posiedzenia Rady lub posiedzenia prezydium Rady pomimo ciążącego na nim w tym zakresie obowiązku, posiedzenie WRDS lub posiedzenie prezydium WRDS, może zostać również zwołane przez prezydium WRDS, jeśli wypowie się za tym, co najmniej połowa jego członków.
§ 5
- Członkowie Rady uczestniczą w posiedzeniach Rady osobiście.
- Rada na posiedzeniu wyraża stanowiska i opinie tylko w sprawach objętych porządkiem obrad przesłanym w terminie co najmniej 7 dni przed posiedzeniem Rady.
- Jeżeli członek Rady nie może wziąć udziału w posiedzeniu zawiadamia o tym biuro Rady, które przekazuje informację w tym zakresie przewodniczącemu Rady.
- W przypadku powtarzających się nieobecności członka Rady lub zespołu roboczego na posiedzeniach, prezydium Rady może zwrócić się do właściwego podmiotu z wnioskiem o wyznaczenie innego przedstawiciela do składu Rady.
§ 6
- Rada może zapraszać do udziału w posiedzeniach osoby nie będące jej członkami, w zależności od tematyki obrad, między innymi w celu udzielenia informacji, wyjaśnień, prezentacji danych lub opinii na dany temat. Decyzje w sprawie zapraszania osób nie będących członkami Rady podejmuje jej Prezydium.
- Członkowie Rady, prezydium i zespołów roboczych mogą korzystać na posiedzeniach z pomocy zaproszonych przez siebie osób nie będących członkami Rady, przy czym każda z organizacji o których mowa w § 2 może zaprosić nie więcej niż jedną taką osobę. Każda z organizacji ma obowiązek zgłosić imienną listę takich osób najpóźniej trzy dni przed posiedzeniem.
§ 7
Do właściwości Rady należy zajmowanie stanowisk i wyrażanie opinii:
- w istotnych sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej lub samorządowej z terenu województwa;
- w sprawach przekazanych przez Radę Dialogu Społecznego;
- w sprawach dotyczących rozwiązywania istotnych konfliktów na terenie województwa;
- w sprawach projektów programów, planów i innych dokumentów strategicznych istotnych dla rozwoju województwa oraz w sprawach dotyczących okresowego monitorowania ich wdrażania i oceny raportów z wdrażania i monitorowania;
- w sprawach społeczno-gospodarczych istotnych dla rozwoju województwa.
§ 8
- WRDS podejmuje decyzje w drodze uchwały.
- Uchwały podejmowane są na posiedzeniach plenarnych, jeżeli w posiedzeniu biorą udział przedstawiciele więcej niż połowy organizacji strony pracowników i strony pracodawców oraz co najmniej po jednym przedstawicielu strony samorządowej i strony rządowej.
- Przyjęcie uchwały wymaga zgody każdej ze stron. Stanowiska strony pracowników i strony pracodawców są przyjmowane zwykłą większością głosów, przy czym wymagane jest uczestniczenie w głosowaniu co najmniej 2/3 członków WRDS reprezentujących daną stronę.
Stanowiska strony samorządowej i strony rządowej przyjmowane są jednomyślnie przez obecnych na posiedzeniu członków danej strony. - Jeżeli WRDS nie uzgodni wspólnego stanowiska, każdej z organizacji, o których mowa w art. 23 ust.1 i art.24 ust.1, przysługuje prawo wyrażenia opinii w tej sprawie.
- Każda ze stron WRDS może wezwać inną stronę WRDS do zajęcia stanowiska w sprawie, którą uzna za mającą duże znaczenie społeczne lub gospodarcze dla województwa.
§ 9
- Stanowiska zawierające rekomendacje rozwiązań i propozycje zmian prawnych nie leżące w jej kompetencji, Rada przekazuje Radzie Dialogu Społecznego.
- Rada może przekazać Radzie Dialogu Społecznego również inne wnioski, opinie i stanowiska w sprawach związanych z merytoryczną działalnością Rady.
§ 10
- Przyjęcie uchwały może odbywać się zdalnie, przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, rozumianej jako dwustronną komunikację w czasie rzeczywistym wszystkich osób uczestniczących w posiedzeniu, w ramach której mogą one wypowiadać się w toku obrad, z możliwością oddania głosu.
- Rada może podejmować uchwały w drodze głosowania korespondencyjnego, w tym przy wykorzystaniu poczty elektronicznej.
- Głosowanie korespondencyjne jest ważne, jeżeli wzięły w nim udział wszystkie organizacje, o których jest mowa w art. 23 ust. 1 i art. 24 ust. 1 oraz strona samorządowa i strona rządowa.
- Przy podejmowaniu uchwały w drodze głosowania korespondencyjnego głos w imieniu strony samorządowej, strony rządowej oraz wszystkich organizacji wchodzących w skład WRDS oddają przewodniczący i każdy wiceprzewodniczący.
- Przyjęcie uchwały w drodze głosowania korespondencyjnego wymaga jednomyślności.
- W przypadku braku jednomyślności, projekt uchwały staje się przedmiotem posiedzenia Rady.
- W sprawach organizacyjnych Rada podejmuje uchwały zwykłą większością głosów.
§ 11
- Pracami Rady kieruje prezydium Rady, w skład którego wchodzą przewodniczący i wszyscy wiceprzewodniczący Rady.
- Każda z reprezentatywnych organizacji pracowników oraz reprezentatywnych organizacji pracodawców wskazuje po jednym wiceprzewodniczącym Rady, przy czym nie wskazuje wiceprzewodniczącego organizacja lub strona, której przedstawiciel jest przewodniczącym Rady.
- Wiceprzewodniczącym i członkiem prezydium ze strony samorządowej jest Marszałek Województwa Pomorskiego, a ze strony rządowej Wojewoda Pomorski.
- Przewodniczącym Rady jest naprzemiennie przedstawiciel strony pracowników i strony pracodawców, wskazany przez daną stronę i będący członkiem Rady, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Wojewoda Pomorski.
- Z ważnych powodów w posiedzeniach prezydium Rady może uczestniczyć, w zastępstwie członka prezydium Rady, inna pisemnie upoważniona przez niego osoba będąca członkiem Rady.
- Wybór kolejności przewodniczenia Radzie uzgadniają wspólnie strony w drodze konsensusu. Konsensus powinien być potwierdzony na piśmie.
- Kadencja przewodniczącego Rady trwa 1 rok.
- Do zadań prezydium Rady należy:
- ustalanie programu działania i harmonogramu prac Rady, z uwzględnieniem pilności spraw będących przedmiotem jej działania;
- ustalanie porządku posiedzenia Rady, z uwzględnieniem charakteru i rodzaju spraw przewidzianych do rozpatrzenia;
- przedstawienie propozycji ustaleń w sprawach organizacyjnych;
- określenie zasad i form informowania o pracach Rady organów władzy państwowej i samorządowej, Rady Dialogu Społecznego;
- monitorowanie uchwał i opinii Rady oraz stanowisk stron Rady;
- przedstawienie wniosków dotyczących funkcjonowania biura Rady;
- proponowanie założeń do planu finansowego;
- podejmowanie decyzji w sprawie zapraszania osób spoza Rady;
- podejmowanie decyzji o wyłączeniu jawności posiedzenia Rady;
- zwoływanie posiedzeń Rady w sytuacji, o której mowa w §4 ust. 6;
- wykonywanie innych zadań określonych przez Radę.
- Prezydium Rady podejmuje rozstrzygnięcia na posiedzeniu, jeżeli bierze w nim udział więcej niż połowa jego członków. W sytuacjach wymagających pilnego przyjęcia stanowiska lub opinii Prezydium może podejmować uchwały w drodze głosowania korespondencyjnego w tym przy wykorzystaniu poczty elektronicznej. W tym przypadku projekt uchwały powinien być przesłany do członków Prezydium w terminie co najmniej trzech dni przed terminem głosowania. Postanowienia § 10 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
- Prezydium Rady dąży do podejmowania rozstrzygnięć na posiedzeniach w drodze konsensusu, a w przypadku jego braku – zwykłą większością głosów. W sytuacji braku konsensusu, przyjęte większością głosów stanowiska lub opinie stają się stanowiskami lub opiniami stron Prezydium, które głosowały za ich przyjęciem.
§ 12
- Obsługę Rady zapewnia biuro, będące w strukturach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którego pracami kieruje Sekretarz Rady.
- Biuro, w zakresie prac związanych z funkcjonowaniem WRDS, wykonuje zadania zlecone przez prezydium WRDS.
- Biuro zapewnia techniczną, organizacyjną i kancelaryjno-biurową obsługę Rady, prezydium Rady i jej zespołów roboczych.
- Do zadań biura w zakresie obsługi Rady należy w szczególności:
- przygotowywanie i przesyłanie protokołów z posiedzeń Rady i jej zespołów roboczych;
- przygotowywanie i upowszechnianie komunikatów z posiedzeń Rady;
- przygotowywanie i zlecanie wykonania analiz i ekspertyz z zakresu spraw związanych z działalnością stron, w ramach obowiązującego budżetu;
- gromadzenie i przechowywanie informacji oraz materiałów związanych z pracami Rady, w szczególności stanowisk, opinii i uchwał;
- przesyłanie zawiadomienia o terminach posiedzeń oraz materiałów dotyczących posiedzeń Rady i jej zespołów roboczych;
- prowadzenie strony internetowej Rady, w tym udostępnianie informacji i materiałów związanych z pracami Rady.
- Do zadań Sekretarza Rady należy:
- zapewnienie współpracy między członkami prezydium Rady i członkami Rady;
- przedstawienie propozycji ustaleń w sprawach organizacyjnych;
- przygotowywanie rocznych planów finansowych oraz przedkładanie Radzie sprawozdań działalności Rady w tym wykonania planu finansowego biura;
- organizowanie spraw proceduralnych oraz przepływu informacji w związku z działalnością Rady i prezydium Rady;
- wykonywanie innych zadań zleconych przez prezydium Rady.
- Marszałek zatrudnia Sekretarza Rady i pracowników biura oraz dokonuje zmian w tym zakresie. Sekretarz Rady nie może być członkiem Rady.
ROZDZIAŁ III
ZESPOŁY ROBOCZE
§ 13
- Rada może, w drodze uchwały powołać stałe zespoły robocze. Uchwała o powołaniu stałego zespołu roboczego, określa jego zadania oraz skład w tym przewodniczącego.
- Zadaniem zespołów jest między innymi wypracowywanie stanowisk i przygotowywanie materiałów na rzecz Rady w zakresie zadań powierzonych zespołom roboczym.
- Zespoły uprawnione są o wnioskowanie do prezydium WRDS w sprawach dotyczących pokrycia kosztów ekspertyz i opinii niezbędnych do realizacji zadań przez zespoły. Każdy wniosek o pokrycie kosztów ekspertyz i opinii powinien zawierać przybliżony koszt wykonania oraz uzasadnienie dla takiego kosztu.
§ 14
- W skład zespołu wchodzą po dwie osoby wskazane przez stronę rządową i samorządową oraz po jednej osobie wskazanej przez każdą z pozostałych organizacji wchodzących w skład Rady.
- Strony mogą wskazać do składu zespołu osoby spoza grona osób wchodzących do składu Rady.
§ 15
- Posiedzenie zespołu zwołuje przewodniczący zespołu:
- z własnej inicjatywy;
- na wniosek przedstawicieli co najmniej jednej ze strony pracowników, strony pracodawców, strony samorządowej lub rządowej.
- Posiedzenie zespołu może zostać zwołane w wyjątkowych przypadkach przez przewodniczącego Rady, upoważnionego wiceprzewodniczącego Rady, lub działających wspólnie dwóch wiceprzewodniczących:
- z własnej inicjatywy;
- na wniosek co najmniej jednego z wiceprzewodniczących Rady.
- Posiedzeniu zespołu przewodniczy przewodniczący albo wyznaczony przez niego członek zespołu.
§ 16
- Zespół pracuje opierając się na zasadach działania przyjętych i opracowanych przez członków zespołu z zachowaniem postanowień niniejszego regulaminu.
- Zespół przyjmuje stanowiska w drodze uzgodnienia.
- Przyjęcie stanowiska na posiedzeniu zespołu następuje, jeżeli w posiedzeniu uczestniczy:
- przedstawiciel strony samorządowej;
- przedstawiciel strony pracowników;
- przedstawiciel strony pracodawców;
- przedstawiciel strony rządowej.
- W przypadku braku wspólnego stanowiska każda ze stron i organizacji może przedstawić odrębne stanowisko wraz z uzasadnieniem.
- Przewodniczący zespołu przekazuje Radzie niezwłocznie tekst przyjętego przez zespół stanowiska lub odrębnych stanowisk stron i organizacji.
§16a
- Prezydium Rady może, w drodze uchwały powołać doraźne zespoły robocze określając ich zadania oraz skład w tym przewodniczącego.
- Posiedzenie zespołu doraźnego zwołuje przewodniczący zespołu:
- z własnej inicjatywy;
- na wniosek przedstawicieli co najmniej jednej ze strony pracowników, strony pracodawców, strony samorządowej lub rządowej.
- Posiedzeniu zespołu doraźnego przewodniczy przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek zespołu.
- Zespół doraźny przyjmuje stanowiska w drodze uzgodnienia, w przypadku braku konsensusu większością głosów.
- Tekst przyjętego przez zespół doraźny stanowiska Przewodniczący zespołu przekazuje Radzie.
ROZDZIAŁ IV
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 17
Przebieg posiedzenia Rady, prezydium Rady oraz zespołu roboczego rejestruje się za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk. W przypadku zespołu roboczego użycie urządzenia może zostać wyłączone w sytuacji gdy nie ma możliwości rejestrowania przebiegu posiedzenia za pomocą takich urządzeń.
§ 18
- Z posiedzenia Rady, prezydium Rady i zespołów roboczych biuro sporządza protokół zawierający:
- porządek posiedzenia;
- listę imienną uczestników;
- streszczenie wystąpień;
- treść uchwał, opinii i stanowisk.
- Protokół, o którym mowa w ust. 1, podpisuje odpowiednio:
- przewodniczący Rady lub wiceprzewodniczący Rady, który prowadził posiedzenie;
- przewodniczący zespołu roboczego lub wyznaczony członek zespołu roboczego, który prowadził posiedzenie;
- protokolant.
- Członkowie Rady otrzymują projekt protokołu z posiedzenia Rady i prezydium Rady w ciągu 30 dni, jednak co najmniej na 7 dni przed kolejnym posiedzeniem.
- Członkowie Rady otrzymują protokół z posiedzenia zespołów roboczych na każde żądanie.
- Członkowie zespołów roboczych otrzymują projekt protokołu z posiedzenia zespołu w ciągu 30 dni, jednak co najmniej na 7 dni przed kolejnym posiedzeniem.
- Przedstawiciele strony pracowników, strony pracodawców oraz strona samorządowa i strona rządowa mogą nanosić zmiany do projektu protokołów, o których mowa w ust. 1. w ciągu 7 dni od ich otrzymania. W przypadku braku zastrzeżeń do nanoszonych zmian przedstawicieli wszystkich stron, biuro dokonuje stosownych zmian w projekcie protokołu. Przygotowany zgodnie z opisanymi zasadami protokół zostaje podpisany. Sprostowania i uwagi na które nie wyraziła zgody przynajmniej jedna ze stron dołączane są na życzenie strony wnoszącej do protokołu w formie załącznika.
- W terminie 3 dni od zakończenia procesu nanoszenia zmian/uwag/korekt do projektów protokołów, skan podpisanego protokołu jest przesyłany do wszystkich członków Rady, prezydium Rady, zespołów roboczych drogą elektroniczną.
§ 19
- Zawiadomienie o terminie posiedzenia Rady, prezydium Rady i zespołów roboczych oraz materiały dotyczące tych posiedzeń biuro przesyła członkom Rady i członkom zespołów roboczych, z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem drogą pocztową lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej, na wskazany do korespondencji adres.
- Termin określony w ust. 1 może ulec skróceniu w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
- Materiały dotyczące posiedzeń przekazuje się w sposób określony w ust. 1 najpóźniej trzy dni przed posiedzeniem. Materiały mogą również zostać przekazane zaproszonym gościom.
§ 20
Jeżeli członek Rady nie może wziąć udziału w posiedzeniu Rady, zawiadamia o tym przewodniczącego Rady oraz wiceprzewodniczącego Rady właściwego dla organizacji lub strony, którą reprezentuje.
§ 21
- Informację o planowanym posiedzeniu Rady i zespołów roboczych , wraz z planowanym porządkiem obrad biuro Rady zamieszcza na stronie internetowej Rady.
- Komunikat z posiedzenia Rady jest sporządzany przez biuro Rady w formie pisemnej i elektronicznej.
- Komunikaty są udostępniane na stronie internetowej biura Rady.
- Przepisów ust. 3 nie stosuje się w przypadku wyłączenia jawności posiedzenia.
- Treść komunikatu jest zatwierdzana przez przewodniczącego Rady.
§ 22
- Na wniosek Prezydium WRDS, w ramach środków na funkcjonowanie Biura WRDS, Marszałek może pokryć koszty niezbędnych ekspertyz i opinii, koszty dojazdów na posiedzenia członków WRDS oraz koszty związane z podróżą służbową członków WRDS wykonujących zadania zlecone przez Prezydium WRDS, w wysokości i na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 775 §2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks Pracy.
- Koszty podróży mogą być rozliczone na podstawie wniosków złożonych przez członków WRDS. Formularze wniosków stanowią załączniki nr 1 i 2 do Regulaminu.
§ 23
Zmian w regulaminie dokonuje się na wniosek członków Rady, przez podjęcie uchwały Rady.
Do pobrania:
Regulamin Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 28 maja 2020 r.