Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. w sprawie utworzenia Związku Metropolitalnego w województwie pomorskim.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku po zapoznaniu się z zadaniami i rolą obszarów metropolitalnych oraz informacją o dotychczasowych działaniach na rzecz utworzenia na terenie województwa pomorskiego obszaru metropolitalnego uznaje, że Ustawa o związku metropolitalnym w województwie pomorskim byłaby odpowiedzią na potrzebę instytucjonalnego wsparcia dla wykonywania zadań o charakterze przekraczającym kompetencje pojedynczych samorządów. Na zasadność wprowadzenia takiej regulacji wskazują: dotychczasowe wspólne oddolne inicjatywy samorządów i partnerów społeczno-gospodarczych zmierzające w kierunku integracji metropolitalnej; struktura przestrzenna i charakter powiązań funkcjonalnych, a także ustalenia wynikające z krajowych i regionalnych dokumentów strategicznych i planistycznych.
Związek metropolitalny to forma zrzeszenia jednostek samorządu terytorialnego, wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych (Dz. U. 2015, poz. 1890) określającą katalog zadań związku metropolitalnego i zapewnienie mu wsparcia finansowego z budżetu państwa. Celem wprowadzenia regulacji było wzmocnienie potencjału rozwojowego polskich obszarów metropolitalnych – tak aby mogły stać się partnerami dla europejskich i światowych metropolii, a także żeby mogły z nimi konkurować. Ustawa z 2015 roku, dająca, po spełnieniu określonych przesłanek, możliwość utworzenia w drodze aktów wykonawczych związków metropolitalnych nawet na dwunastu obszarach w kraju, została uchylona po wejściu w życie ustawy z dn. 9 marca 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 730) o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Nowa regulacja ogranicza się do regulacji prawnych związanych z utworzeniem związku metropolitalnego Konurbacji Śląskiej.
Dlatego też do utworzenia związku metropolitalnego w województwie pomorskim konieczna jest odrębna ustawa, która uregulowała by kwestie: sposobu ustalania granic i tworzenia związku metropolitalnego, zakres działania związku metropolitalnego i zadań związku; kompetencji, trybu i zasad wyboru władz związku metropolitalnego, a także zasad działania pełnomocnika ds. utworzenia związku; nabywania i gospodarowania mieniem związku metropolitalnego; prowadzenia gospodarki finansowej związku metropolitalnego.
Biorąc powyższe pod uwagę Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zwraca się z wnioskiem do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o rozważenie możliwości utworzenia w województwie pomorskim Związku Metropolitalnego i skierowanie w tym celu projektu ustawy do prac sejmowych.
Do pobrania: