Opinia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku w sprawie Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
Województwo pomorskie otrzymało w latach 2014 – 2016 ponad 24 mln złotych w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Blisko 5 mln złotych z tej kwoty udało się pozyskać Marszałkowi Województwa Pomorskiego w ramach rezerwy KFS.
W roku 2015 kiedy jedną z barier dostępu był wiek 45+ na KFS przeznaczono w sumie (kwota podstawowa plus rezerwa) 11 172 tys. PLN. W roku 2016 kiedy zostało zniesione ograniczenie wiekowe 45+ otrzymano w sumie ( kwota podstawowa plus rezerwa) 11 346 tys. PLN. Kwota podstawowa w roku 2014 wynosiła 8012 tys. PLN. Przy zmianie progu wiekowego w roku 2016 można założyć, iż grono osób uprawnionych do skorzystania z tych środków wzrosło o 100%, kwota wzrosła do 9476 tys. PLN. Przy około 100% wzroście liczby potencjalnych uprawnionych środki wzrosły o 18% i zostały wyczerpane w bardzo krótkim czasie.
Prosząc o opinię 20 starostów i prezydentów odpowiedzi na ankietę przesłało 14 na 20 respondentów.
Wskazali oni, że KFS jest instrumentem służącym:
- kreowaniu lokalnej polityki rynku pracy – 10/14 respondentów odpowiedziało „raczej tak” i „zdecydowanie tak”,
- wzmocnieniu współpracy i koordynacji działań na rzecz rozwoju kształcenia ustawicznego w województwie pomorskim – 13/14 respondentów,
- mającym wpływ na dostosowanie kwalifikacji zasobów pracy do aktualnych potrzeb przedsiębiorstw/instytucji funkcjonujących na terenie powiatu – 14/14 respondentów,
- stymulującym zaangażowanie pracodawców w kształcenie ustawiczne własnych pracowników – 13/14 respondentów,
- stymulującym pracowników do stałego odnawiania, rozwijania i doskonalenia ich ogólnych i zawodowych kwalifikacji – 11/14 respondentów.
- Wg starostów/prezydentów należy zagwarantować możliwość ustalania własnych priorytetów wydatkowania środków KFS:
- Przez starostę – 6/14 respondentów
- Przez powiatową radę rynku pracy – 5/14 respondentów
- Samorząd województwa powinien mieć większą swobodę w gospodarowaniu środkami KFS przyznanymi na dane województwo w ramach ustalonego limitu – 9/14 respondentów.
Jednocześnie wśród pracodawców KFS został uznany jako jedno z najbardziej przyjaznych pod względem formalności jak i szybkiego terminu realizacji narzędzi wspierających podnoszenie kwalifikacji zawodowych i symulujących proces kształcenia ustawicznego.
Według pracowników dostęp do środków i ich wykorzystanie przez pracodawców stanowi znakomity przykład stosowania zasad CSR (Społeczna Odpowiedzialność w Biznesie).
W oparciu o doświadczenia minionych trzech lat funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku wyraża opinię, iż celowym jest:
- Stopniowe zwiększanie limitu środków KFS do 4% w 2017 r., 5% w 2018 r. i docelowo 6% w 2019 r., jednocześnie pozwalające na korekty kwoty w zależności od sytuacji na rynku pracy (bezrobocie / deficyt pracowników)
- Ustalenie zróżnicowanego poziomu dofinansowania w zależności od wielkości przedsiębiorstwa:
- Dla firm zatrudniających do 9 pracowników – do 80%;
- Dla firm zatrudniających 10 – 49 pracowników do 70%;
- Dla firm zatrudniających 50 i więcej pracowników do 60%.
- Szkolenia dofinansowane ze środków KFS powinny być prowadzone przez podmioty wpisane do Bazy Usług Rozwojowych lub Rejestru Instytucji Szkoleniowych
- Ustalanie priorytetów KFS na poziomie regionalnym/lokalnym, tak aby uwzględniały one zróżnicowane potrzeby oraz branże kluczowe dla regionu
- Samorząd Województwa w znaczącym zakresie powinien mieć swobodę doraźnego reagowania na dynamiczne i specyficzne potrzeby regionalnego rynku pracy,