STANOWISKA
Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. w sprawie oceny dostępności komunikacyjnej województwa pomorskiego

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. w sprawie oceny dostępności komunikacyjnej województwa pomorskiego

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. w sprawie oceny dostępności komunikacyjnej województwa pomorskiego.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku zapoznała się z informacjami dotyczącymi dostępności transportu kolejowego województwa pomorskiego. Temat spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i odzewem zarówno ze strony przedstawicieli Samorządów lokalnych, jak i mieszkańców regionu. Szczegółowo przeanalizowano też stanowiska przedstawione przez przedstawicieli Przewoźników oraz Organizatora Przewozów Kolejowych.

Opierając się na raportach i wynikach osiąganych przez Województwo Pomorskie Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego podtrzymuje dotychczasową wysoką ocenę zaangażowania Samorządu Województwa Pomorskiego w rozwój publicznego transportu kolejowego. Dzięki temu konsekwentnie rozwijane są przewozy pasażerskie, a współpraca z zarządcami infrastruktury kolejowej oraz wykorzystanie środków unijnych pozwala na ciągłą modernizację infrastruktury kolejowej.

Na uwagę zasługuje fakt, iż na terenie znacznej części gmin dostępność transportu kolejowego oceniana jest pozytywnie. Ten środek transportu, jako alternatywa dla transportu indywidualnego oraz zbiorowej komunikacji drogowej stanowi znaczący udział w zapewnieniu dogodnego dojazdu do szkół, zakładów pracy. Zauważalna jest też wskazana u przeważającej części wyrażających opinie respondentów dobra ocena punktualności, co znajduje potwierdzenie w odpowiednich wskaźnikach.

Zwracamy jednak uwagę, że w dalszym ciągu istnieją regiony naszego województwa, gdzie dostępność transportu kolejowego jest oceniana jako wymagająca doskonalenia i niezbędne są  dalsze działania zmierzające do poprawy tego stanu. Dalszych działań doskonalących wymaga również  dostępność, zarówno infrastruktury jak i pociągów, dla osób z niepełnosprawnościami. Wiele gmin i powiatów widzi ogromną potrzebę poprawy skomunikowania swoich terenów z pozostałymi częściami województwa za pomocą połączeń kolejowych, upatrując tu szansę na wzrost komfortu mieszkańców, atrakcyjność regionu (zarówno bytową jak i turystyczną), a także na rozwój gospodarczy.

Bardzo niepokojące informacje dotyczą przedsięwzięcia zapisanego w Kontrakcie, tj. modernizacji linii kolejowej 202, łączącej Słupsk z Trójmiastem. W kolejnych modyfikacjach Krajowego Programu Kolejowego systematycznie obniżono wartość środków przeznaczonych na realizację tej inwestycji. W rezultacie z początkowych 2 mld zł budżet projektu obniżył się obecnie do 310 mln zł. Należy powrócić do pierwotnych założeń projektu. Ograniczenie finansowe inwestycji na linii kolejowej 202 to kolejne po S6 osłabianie spójności przestrzennej nie tylko Pomorza, lecz także całego kraju.

Członkowie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z ogromnym zainteresowaniem zapoznali się z przekazanymi przez Samorządy propozycjami, koncepcjami i potrzebami w zakresie rozwoju transportu kolejowego na ich terenach. Materiał ten jest obszerny i wymaga głębokiej analizy. Przekazanych w nim sygnałów i potrzeb nie można zbagatelizować lub zignorować, dlatego też, naszym zdaniem, celowe wydaje się wypracowanie rozwiązań pozwalających na systematyczną analizę kwestii dostępności transportu kolejowego i konkretnych sposobów jej zwiększenia. Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, mając na uwadze znaczenie harmonijnego i zrównoważonego rozwoju wszystkich części województwa uważa również, że istnieje potrzeba monitorowania wielu aspektów związanych z funkcjonowaniem transportu kolejowego. Tylko posiadając pełna wiedzę w tym zakresie, zarówno na temat funkcjonującego transportu, jak i potrzeb oraz możliwości jego rozwoju można wypracować efektywne rozwiązania. Wymaga to współpracy wszystkich stron procesu w atmosferze wzajemnego porozumienia i pracy na rzecz wspólnego celu, gdyż ostatecznymi beneficjentami tych działań są mieszkańcy naszego regionu.

Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego  oczekuje od strony rządowej zdecydowanych działań wynikających z Realizacji Kontraktu Terytorialnego i Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Stawką jest również wzmocnienie spójności społecznej i terytorialnej naszego województwa, wzrost jego rozwoju gospodarczego, konkurencyjności oraz atrakcyjności turystycznej i osiedleńczej.

Do pobrania:

Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. w sprawie oceny dostępności komunikacyjnej województwa pomorskiego

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Obsługa Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego pod numerem telefonu 58 32 68 271 lub adresem e-mail: biuro.wrds@pomorskie.eu

Adres do korespondencji

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku
ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk