Stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Gdańsku z dnia 26 września 2019 r. dotyczące zapobiegania cyberprzestępczości wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz osób starszych.
Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Gdańsku, podczas posiedzenia zapoznała się z prezentacją, dotyczącą zagrożeń cyberterrorystycznych, przedstawioną przez przedstawiciela Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Rada zwróciła szczególną uwagę na pogłębiający się problem przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych w środowisku dzieci i młodzieży szkolnej. Informacja w Internecie rozprzestrzenia się błyskawicznie, liczba świadków upokorzenia rośnie wykładniczo. Taki rodzaj przemocy powoduje wyrządzenie krzywdy, wywołuje dyskomfort u ofiar, może mieć również tragiczne konsekwencje. Ponadto Rada zauważa wiele przypadków związanych z cyberprzestępczością dotyczących osób starszych i osób, które nie mają wystarczającej wiedzy, jak się przed nią bronić. W celu zwiększenia świadomości społecznej WRDS wnosi o podjęcie poniżej przedstawionych działań zapobiegających zagrożeniom związanym z używaniem technologii informacyjnych i komunikacyjnych wśród nieletnich oraz osób starszych:
- Przygotowanie krótkich filmów instruktażowych dotyczących bezpiecznego korzystania z technologii informacyjno – komunikacyjnych i ostrzegających przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. Tematyka filmów: wyłudzanie danych i/lub pieniędzy, pedofilia, podszywanie się pod inne osoby, łamanie praw autorskich, narkotyki, dopalacze, substancje psychoaktywne, leki używane przez dzieci, atak agresywnego psa, szantaż, otwieranie podejrzanych maili, bezpieczne korzystanie z telefonu i aplikacji społecznościowych, konsekwencje i nagrywania się wzajemnie telefonami czy robienia niedozwolonych zdjęć oraz publikowania ich w Internecie, bezpieczne korzystanie z aplikacji i stron bankowych, bezpieczne zakupy w Internecie itp. przy udziale lub skonsultowanych z Policją.
- Wykonanie takich filmów prostymi metodami i narzędziami przez studentów, przy udziale Policji – w ramach ich działań edukacyjnych lub promocyjnych, ograniczyłoby koszty do minimum, a dotarcie do dużej grupy docelowej przyniosłoby pożądany efekt prewencyjny i edukacyjny (z warunkiem rezygnacji z praw autorskich).
- Konsultacja nagranych filmów z Kuratorem Oświaty lub organem prowadzącym (prezydent, burmistrz, wójt).
- Wykorzystanie przygotowanych filmów w charakterze materiałów uzupełniających w szkoleniach nauczycieli prowadzonych przez wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli oraz pedagogiczne biblioteki wojewódzkie dotyczących przygotowania uczniów do bezpiecznego i świadomego korzystania z nowoczesnej technologii informacyjno – komunikacyjnej, w tym z Internetu.
- Rozesłanie filmów za pośrednictwem Internetu oraz zgodą właściwych organów – patrz pkt. 3, do szkół podstawowych i średnich, z prośbą o odtworzenie we wszystkich klasach, podczas lekcji wychowawczych lub lekcji informatyki.
- Dystrybucja filmów poprzez Ministerstwo Edukacji Narodowej lub Komendę Główną Policji na teren całego kraju, jak również emisja w Telewizji Polskiej – TVP3 Gdańsk.
- Powtarzanie odtwarzania filmów powinno się zalecić nauczycielom przynajmniej raz do roku we wszystkich klasach!
- Rozesłanie materiałów filmowych do wszystkich urzędów administracji publicznej, z prośbą o umieszczenie ich na swoich stronach internetowych, w celu szerszej dystrybucji wśród osób załatwiających tam sprawy online.
- Rozesłanie materiałów filmowych do oddziałów Telewizji Polskiej, w celu bezpłatnego wyświetlenia ich podczas przerw reklamowych w ramach tzw. misji publicznej.
Do pobrania: